HockeyNews
PLUS

NHL-svepet: "Backgiganten glänste i Tampas kross"

(11395) Victor Hedman
Bildbyrån

Publicerad: 8 december 2019

FacebookXWhatsApp

Tampa Bays svenske backstjärna Victor Hedman gjorde häromdagen sitt 100:e NHL-mål. Nu fortsätter succén för Hedman som snittar en poäng per match. Mot San Jose blev det ett mål och två assist. Mer om Tampas storseger och mycket mer hittar ni dagens NHL-svep.

ANNONS
Philadephia Flyers–Ottawa Senators 4–3

Svenskarna:
Inga svenska poäng i matchen. Däremot fick Ottawas målvakt Anders Nilsson hoppa in. Räddade 13 skott och hade 86.7 i räddningsprocent.


Tre gånger om i matchen kom Ottawa målmässigt tillbaka i matchen, men när Anders Nilsson tvingades släppa förbi Scott Laugthons 4–3-mål, bara elva sekunder Anthony Duclairs andra fullträff i matchen (3–3), kunde man inte resa sig.

Vi noterar också att Ottawa-keepern Craig Anderson, tidigt in i matchen fick kasta in handduken efter en underkroppsskada. In kom tidigare nämnda Anders Nilsson – som räddade 13 skott – men som också släppte in två mål.

Flyerssvensken Oskar Lindblom gjorde mål i samband med att Anderson skadade sig, men efter att Senators coach D.J. Smith valt att göra en coachers challenge, så blev målet bortdömt för offside.

Vancouver Canucks–Buffalo Sabres 6–5 eft. förlängning.

Svenskarna: Vancouver:
Elias Pettersson (en assist). Buffalo: Victor Olofsson (ett mål och en assist), Marcus Johanson (ett mål), Johan Larsson (två assist).


Vancouver var målmässigt i förarsätet under i princip hela matchen, men Buffalo visade fin spetskompetens framåt och släppte aldrig iväg Elias Petterssons gäng.

"EP" hade själv en hel del chanser i matchen Men den här kvällen slutade med en assist, vilket innebär att Elias nu är uppe på 99 NHL-poäng i karriären.

Svenskmålen kom i stället från Buffalo, där både succérookien Victor Olofsson (givetvis i powerplay) och Marcus Johansson blev målskyttar. Lägg till någon assist till på Olofsson och två assist på centern Johan Larsson, så förstår ni att svenskarna hade ett finger med i spelet när Buffalo fick med sig en poäng från matchen.

Med en minut kvar av den tredje perioden kvitterade Marcus Johansson till 5–5 efter hårt tryck mot Vancouvermålet.

I förlängningen var det sedan J.T. Miller som sköt segern och extrapoängen till Vancouver.

Tampa Bay Lightning–San Jose Sharks 7–1

Svenskarna: Tampa:
Victor Hedman (ett mål, två assist). San Jose: Erik Karlsson (en assist).


Vilken skrattmatch det här blev för Tampa.

Roligast hade duon Tyler Johnson och Steven Stamkos som gjorde två mål vardera – men även svenske stjärnbacken Victor Hedman ska hyllas. Ett mål och två assist blev facit för Hedman, vars 4–0-mål i början av den tredje perioden stängde igen tillställningen. Formstarke Hedman finns med i toppen av backarnas poängliga.

En annan svenskback, Erik Karlsson, spelade fram till San Joses enda mål i matchen.

Boston Bruins–Colorado Avalanche 1–4

Svenskarna: 
Colorado: André Burakovsky (ett mål), Gabriel Landeskog (ett mål).


Inte ens svårspelade topplaget Boston kunde stoppa segermaskinen från Denver.

Colorados sjätte raka seger tog död på Bostons 18 matcher långa svit utan förlust på hemmais under ordinarie tid.

Colorado-svenskarna André Burakovsky och Gabriel Landeskog gjorde var sitt mål och där Landeskogs andra mål efter comebacken kom i öppen kasse i slutsekunderna.

Dock blev segern dyrköpt för Colorado då rookiesuccén Cala Maker fick lämna matchen i den tredje perioden efter att åkt på en tuff tackling från Bostonbusen Brad Marchand.


Detroit Red Wings–Pittsburgh Penguins 3–5

Svenskarna: Pittsburgh:
Marcus Pettersson (en assist).


Ingen skräll att Detroit Red Wings förlorade igen. Det här var elfte raka förlusten och det forna storlaget har det tyngre än någonsin.

För Pittsburgh, som valde att ställa Matt Muray i målet, så var det här tredje raka segern.

Detroit gjorde dock match av det i tredje perioden efter två reduceringar fram till 3–4, men John Marino släckte hoppet med mål i öppen kasse med nio sekunder kvar.

Andra segerorganisatörer i Pens? Evgeni Malkin och Jake Guentzel med ett mål och två assist vardera.

Florida Panthers–Columbus Blue Jackets 4–1

Svenskarna:
Inga svenska poäng i matchen.


Utskällda Floridakeepern Sergei Bobrovsky storspelade och gav sitt lag chansen att vinna mot Columbus. Ryssen räddade 33 skott. Framåt var det fyra olika målskyttar för Florida som ordnade segern.

Segern var aldrig riktigt hotad och det blev till slut en lugn match för Florida.

Tacka Bobrovsky för det, som nu har vunnit mot samtliga NHL-lag under sin karriär.

Den ende som kunde överlista ryske stjärnkeepern i den här matchen var landsmannen Vladislav Gavrikov i mitten av den tredje perioden.

St. Louis Blues–Toronto Maple Leafs 2–5

Svenskarna: Toronto: William Nylander (en assist), Pierre Engwall (en assist).


Toronto har kommit i gång igen efter tränarskiftet. Här blev det seger borta mot regerande Stanley Cup-mästarna.

Toronto gick på knock direkt i första perioden och gjorde fyra mål på knappt 13 minuter. Både William Nylander och Pierre Engvall bidrog med var sin assist i segern.
Auston Matthews satte spiken i kistan med sitt powerplay-mål fram till 5–1 i mitten av mellanperioden. Det blev en avslagen tredjeperiod.

Efter att ha gjort succé i AHL-laget Toronto Marlies gjorde Pontus Åberg debut i Maple Leafs. Det blev spel i drygt tolv minuter för den 26-årige forwarden. 

Carolina Hurricanes–Minnesota Wild 6–2

Svenskarna: Carolina:
Lucas Wallmark (ett mål). Minnesota: Jonas Brodin (en assist).


Mycket hype runt Minnesota den senaste tiden, men här blev man överkört av topplaget Carolina Hurricanes, som sa adjö till Minnesotas elva matcher långa poängsvit. Och den som glänste meste var finske stjärnan Sebastian Aho.

Aho gjorde hattrick och spelade dessutom fram till två mål och var alltså inblandad i fem av sex hemmamål den här kvällen. Hattricket fullbordardes i slutskedet av matchen då Aho gjorde mål i öppen kasse i numerärt underläge.

Finländske lagkamraten Teuvo Teräväinen spelade fram till två av Ahos fullträffar. Även svenske forwarden Lucas Wallmark noterades i målprotokollet.

Vi måste även nämna att Minnesotastjärnan Mats Zucarrello blev målskytt, vilket innebär att fem av åtta mål i matchen kom från spelare från våra breddgrader.

Nashville Predators–New Jersey Devils 6–4

Svenskarna: Nashville:
Filip Forsberg (ett mål), Mattias Ekholm (två assist), Calle Järnkrok (en assist). New Jersey: Jesper Bratt (ett mål).


Första matchen mot förra klubben blev en mardröm för backjätten P.K. Subban. Det blev både förlust och -3 i plus minus-stastiken för New Jersey-spelaren.

Annars var det här en underhållande målfest.

Jesper Bratt gjorde ett mål för New Jersey när man hämtade upp ett 0–2-underläge i den första perioden. Men laget läcker för mycket bakåt just nu och det var samma visa mot Nashville. Bland annat gjorde Filip Forsberg mål i andra perioden (4–2).

Dock gav sig aldrig bottenlaget och det var jämnt ända in i slutet.

Dallas Stars–New York Islanders 3–1


Svenskarna: Dallas:
John Klingberg (en assist), Mattias Janmark (en assist).


Både John Klingberg och Mattias Janmark var inblandade i Alexander Radulovs powerplay-mål som betydde 2–0.
Denis Gurianov utökade Dallas ledning i den tredje andra perioden. 
I den tredje perioden fortsatte Dallas att spela bra försvarsspel och det var aldrig någon fara på taket. Ben Bishop räddade 34 skott för sitt Dallas.

Calgary Flames–Los Angeles Kings 4–3

Svenskarna: Calgary:
Mikael Backlund (en assist).


Calgary är på gång igen. Fjärde raka segern kom mot bortasvaga Los Angeles.
Men det var Los Angeles som inledde matchen bäst och gick faktiskt upp i en 2–0-ledning efter mål av stjärnorna Anze Kopitar och Drew Doughty. Men efter den starten tog det roliga slut för gästerna.

Calgary kom tillbaka starkt och gjorde fyra raka mål. Bland annat gjorde utskällde Milan Lucic sitt 200:a NHL-mål.

Med runt fem minuter kvar reducerade Matt Roy, men närmare än som kom aldrig Los Angeles.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS