HockeyNews
PLUS

Missar FBK:s försäsongspremiär: ”Borta i tre veckor”

Viktor Lodin/Magnus Nygren
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 5 augusti 2025

FacebookXWhatsApp

Varken Viktor Lodin eller Magnus Nygren kommer till spel i Färjestads försäsongspremiär mot Västerås.

Nu bekräftar värmlänningarna att Viktor Lodin gjort ett ingrepp.

– Vi tror att Viktor kommer att vara tillbaka i full lagträning om ungefär tre veckor, säger Färjestads fysioterapeut Mattias Hell till klubbens hemsida.

ANNONS

Färjestad kliver in i försäsongen på torsdag när laget gästar Västerås – men flera tongivande spelare saknas i truppen.

Redan tidigare stod det klart att Radim Zohorna och Luke Philp inte finns tillgängliga för spel, då de ansluter till Sverige först senare i augusti. Nu står det även klart att Viktor Lodin och Magnus Nygren inte kommer till spel.

Efter måndagsträningen bekräftade Jörgen Jönsson att Lodin inte spelar premiären. Nu meddelar Färjestad att Lodin genomfört ett ingrepp.

– Vi tror att Viktor kommer att vara tillbaka i full lagträning om ungefär tre veckor, säger Färjestads fysioterapeut Mattias Hell till klubbens hemsida.

Backprofilen Magnus Nygren, som tränade för fullt under måndagen, kommer också att stå över matchen mot Västerås.

– Magnus Nygren gjorde ett planerat ingrepp under sommaren. Hans rehab löper på enligt plan, men han kommer inte att spela match den närmaste veckan, säger Hell.

Färjestads försäsong fortsätter därefter med matcher mot bland annat Örebro och Frölunda.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS