HockeyNews

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Luleå avvaktar värvning – trots tränarnas önskemål

Ulf Engman
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Luleå har haft det tunt på backsidan den senaste tiden.

Trots det väljer sportchefen Ulf Engman att avvakta med en förstärkning – även om tränarna vill se en ny back.

– Jag tycker vi har haft lite för bråttom vissa år, säger han till NSD.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Idag 19:00 · SHL · Omgång 11

Mer om matchen

Luleå Hockey har dragits med skadeproblem på backsidan den senaste tiden. Sedan Erik Gustafsson skadade sig har laget fått klara sig med sex backar under åtta matcher. Samtidigt är Otto Leskinens skadeproblem fortfarande under utredning, medan Gustafsson närmar sig en comeback efter sin handledsfraktur.

Trots det är det inte aktuellt att förstärka truppen inför det kommande uppehållet.

ANNONS

– Vi har fått gå hårt på några backar och det är så klart problematiskt. Det här har samtidigt inneburit en möjlighet för de unga killarna – och det har varit roligt att se dem komma in och göra det bra, säger sportchefen Ulf Engman till NSD.

Enligt Engman har tränarstaben uttryckt önskemål om att få in ytterligare en back. Sportledningen har dock valt att avvakta efter att ha diskuterat alternativen.

– Jag tycker vi har haft lite för bråttom vissa år och menar att vi behöver bli bättre på att slussa in unga spelare i laget. Sedan får vi ha överseende med att det blir något misstag här och där den första tiden.

Engman och Thomas Fröberg fortsätter att följa spelarmarknaden, men sportchefen ser en risk med att lägga pengar på en breddspelare redan nu. I stället vill han behålla möjligheten att förstärka laget med en mer etablerad spelare längre fram under säsongen.

– Vi har en budget att förhålla oss till och för mig är det en fråga om att bredda laget med en utfyllnadsspelare och kanske ta en eller två extrapoäng innan uppehållet eller avvakta till slutet av säsongen och kanske kunna ta in en spelare som faktiskt förbättrar våra guldchanser, säger Engman till NSD.

Han utesluter däremot inte att situationen kan förändras om skadeproblemen fortsätter. Förhoppningen är att Luleå ska få tillbaka sina skadade spelare efter uppehållet och därmed slippa göra en värvning enbart för att täcka upp på backsidan.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet

Idag 19:00 · SHL · Omgång 11

ANNONS