I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Leo Carlsson går in i säsongen som NHL bäst betalde spelare.
Trots jättekontraktet försöker 21-åringen hålla fast vid samma vardag – samtidigt som framgången ger honom möjligheten att hjälpa familjen.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Det har gått drygt en månad sedan Leo Carlsson hamnade mitt i en av sommarens stora NHL-snackisar.
Philadelphia Flyers lade ett offer sheet värt 18 miljoner dollar per säsong på den svenske stjärnan. Anaheim Ducks valde därefter att matcha budet och behålla Carlsson.
– Men det har inte sjunkit in att man är det. Jag är ju ändå samma kille fortfarande. Jag försöker göra samma jobb som alltid. Sedan försöker jag inte tänka på det så mycket heller, säger Carlsson till NA.
Kontraktet gör honom till NHL bäst betalde spelare den kommande säsongen.
ANNONS
Någon större shoppingrunda efter påskriften har det däremot inte blivit. Carlsson berättar för tidningen att hans större inköp gjordes redan innan avtalet blev klart – bland annat en Mercedes G-Wagon.
I takt med framgångarna har även förväntningarna vuxit.
Efter att ha valts som nummer två i NHL-draften 2023 har Carlsson tagit stora kliv i Anaheim. Förra säsongen stod han för 67 poäng på 70 matcher i grundserien och ytterligare elva på tolv slutspelsmatcher.
Det gör att hans namn numera nämns tillsammans med några av ligans allra största stjärnor.
– Det är svårt. Alltså, man vet ju att man kan vara med och där uppe och tävla. Man ska göra mer poäng och så där. Det är väldigt många konstiga grejer man måste tänka på, vad media säger och så där. Men det är bara en skön känsla. säger han till NA.
Under somrarna håller Carlsson till i Karlstad, där han har köpt en lägenhet. Där finns också familjen kvar.
Och när ekonomin nu är tryggad för lång tid framöver är det framför allt föräldrarna Kenneth och Camilla samt bröderna Kasper och Noel som han vill kunna ge tillbaka till.
– Min succé är ju också för hela familjen. Allt som de gjort för mig när jag växte upp, skjutsat till träningar och matcher. Man vill ge tillbaka så att de får en lugn och trygg framtid. Det är en väldigt skön känsla, säger han till NA.
Fotnot: Macklin Celebrini har skrivit ett nytt kontrakt med San Jose som ger honom 18,8 miljoner dollar per säsong. Det börjar dock gälla först 2027/28. Leo Carlsson är därför NHL:s bäst betalde spelare under den kommande säsongen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
