I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Lämnar DIF efter JSM-guldet – ny klubb klar

DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Efter två raka JSM-guld lämnar Isak Jakobsson, 20, Djurgården.
Han är klar för sin moderklubb.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Isak Jakobsson har spelat i Djurgårdens juniorlag de senaste fyra åren. I helgen satte han punkt för tiden i Stockholmsklubben genom att vinna SM-guld med J20-laget.
Jakobsson har varit med under säsongen och tränat ett par gånger med Djurgårdens SHL-lag, men han har inte fått någon speltid. Det har han fått när han har varit utlånad i ett par matcher till sin moderklubb Norrtälje.
ANNONS
Och inför nästa säsong, då Jakobsson blir senior, flyttar han till Norrtälje och har skrivit ett ettårskontrakt för spel i Hockeyettan.
"Började som knatte på Sportcentrum"
“Den rörliga och skickliga backen började sin hockeybana som knatte på Sportcentrum för att senare fortsätta i SDE och därifrån flytta vidare till hockeygymnasium och fyra år i Djurgårdens organisation”, skriver Norrtälje IK på sitt Instagram-konto.
Isak Jakobsson säger själv:
– Det känns extremt roligt att skriva på för moderklubben och vara tillbaka där allt startade.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSIgår · SHL
3-1
Perioder: 0-0, 2-1, 1-0
19 september 2026 · SHL
0-3
IF BjorklovenPerioder: 0-1, 0-1, 0-1
ANNONS


