Det har varit och är en knepig säsong för Tre Kronor-meriterade målvakten Daniel Marmenlind. Utkonkurrerad i Malmö av Marek Langhamer och Oskar Blomgren kom han till Djurgården i mitten av november.
Men han har inte haft det mycket lättare genom att han nu tävlar om speltiden mot målvaktsgiganten Magnus Hellberg som lett Djurgården till 18 vinster i SHL den här säsongen.
Fram till matchen mot Malmö hade Djurgården med Marmenlind i målet förlorat alla fem matcherna.
– Det är klart att man har haft med sig det efter matcherna om man har förlorat och kanske blir lite frustrerad när man har varit så nära i de fem starterna innan. Det har varit uddamålet och på overtime. Det är frustrerande när man har varit så pass nära och man tycker att man har spelat bra. Försökt ha tålamod. Det är små marginaler, säger Marmenlind i den arena och den korridor han har kallat för sitt hockeyhem i drygt fyra år.
Daniel Marmenlinds starter i Djurgården
31 januari Malmö (b) 5–2, tog 18 av 20 skott, 91,0 procent
6 januari Rögle (h) 2–4, 23/27 skott, 85,2 procent
30 december Luleå (h) 3–4, 21/25, 84,0 procent
18 december LHC (b) 1–3, 34/36, 94,4 procent
4 december Frölunda (b) 2–3 (öt), 24/27, 88,9 procent
27 november Rögle (b) 2–4, 29/33, 87,9 procent
Tjatade till sig att få spela mot Malmö
Den 28-årige stockholmaren står nu med en Djurgårds-t-shirt på sig och ville verkligen spela mot Malmö. Djurgården mötte skåningarna förra lördagen på Hovet. Då blev det förlust med 1–0 med Magnus Hellberg i kassen.
Då ville Marmenlind ha fått chansen.
– Ja, jag sa det sist hemma också, men det fick jag inte… Nu fick jag en så det var klart skönt att jag fick ta den här. Kände varför inte? Hade chansen att göra nåt jäkligt bra här och det gjorde vi så det var skönt, säger han glatt och med svetten pärlande i pannan.
Han tog 18 av 20 skott mot sina tidigare lagkamrater.
– Jag kan dem i ryggmärgen. Jag behöver inte ens tänka på det, hehe.
"De har säkert scoutat mig också"
– Det är klart att man är med på att de kan göra saker på en själv också. De har säkert scoutat mig också. Det är klart man vet vilka som är hot och på vilka platser i zonen också. Det har man med sig.
Han fick veta redan i måndags att han skulle spela mot Malmö på lördagen. Det var hans första start för Djurgården sedan den 6 januari. Hellberg fick spela åtta matcher i rad från start. Marmenlind avlöste Hellberg efter en period i 6–1-förlusten mot Frölunda för två veckor sedan.
– Vi har haft bra kommunikation hela tiden. Nu har jag inte spelat på några matcher. Vi har haft bra snack och man har kunnat förbereda sig för den här matchen.
Djurgården tog full pott i Skåne mot Rögle och Malmö. Skönt eftersom det har blivit sju raka nollpoängare hemma i Stockholm.
– Det är så klart jätteskönt att få ta två trepoängare och inte bara vinna. Det gör att man släpper den där streaken vi har haft lite grann. Det gör jättemycket för självförtroendet i hela gruppen och få in lite positivitet och hela den biten, säger Marmenlind.