HockeyNews
PLUS

Forward förlänger med SHL-klubben

Zeb Forsfjäll
Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Publicerad: Idag 15:46

FacebookXWhatsApp

Zeb Forsfjäll har haft Skellefteå AIK som sin klubb ända sedan skridskoskolan, och nu är det bekräftat att han fortsätter i ytterligare två säsonger.
Förlängningen offentliggjordes inför mötet med Djurgården.

ANNONS

Forwarden skrev sitt första A-lagsavtal med klubben 2023 och har, trots sin unga ålder, hunnit etablera sig som en rutinerad spelare i SHL.
I samband med nedsläpp mot Djurgården meddelades att han blir kvar i klubben åtminstone till 2028.

I pressmeddelandet uttrycker Forsfjäll sin glädje över att få fortsätta i sin moderklubb:

– Det känns otroligt roligt att få fortsätta här hemma. Skellefteå AIK är föreningen som jag har vuxit upp med, så det betyder mycket för mig att få fortsätta här. Jag trivs väldigt bra, både på och utanför isen och jag ser fram emot att fortsätta utvecklas i Skellefteå, säger Forsfjäll i ett pressmeddelande.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS