I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Efter bara två träningar med Skellefteå AIK:s A-lag väntar debut för Edwin Annerstedt. Då får junioren en minst sagt speciell uppgift.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Skellefteå AIK spelar på torsdagen sin första match när Modo väntar i Strömsund. Då får ett oväntat namn chansen direkt.
Edwin Annerstedt, ny i klubbens J20-lag från Timrå, har bara hunnit med två A-lagsträningar. Trots det går han rakt in på Rickard Huggs plats bredvid Oscar Lindberg och Mikkel Aagaard.
– Han har varit med på två träningar här och tagit för sig bra. Det finns mycket spel i honom, så det ska bli kul att se honom i morgon. Det är bra att vi kan prova någon junior tidigt, så det känns roligt, säger tränaren Daniel Hermansson till Norran.
Det innebär att Annerstedt får debutera i en minst sagt meriterad omgivning.
För Annerstedt kom chansen tidigare än väntat.
– Det känns bara kul. Jag är extremt taggad, och jag hade inte förväntat mig att få spela med a-laget redan nu, säger han till Norran.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
