HockeyNews
PLUS

Håkan Loobs önskan uppfylld i Karlstad

Publicerad: 22 augusti 2024

FacebookXWhatsApp

Färjestad gjorde fiasko i sluspelet förra säsongen – och Håkan Loob efterfrågade förändringar.
Som klubben nu har uppfyllt.

ANNONS

Färjestad vann grundserien förra säsongen och i kvartsfinalen väntade Rögle, en av guldfavoriterna som misslyckats rejält under grundserien och tvingats spela play in mot Timrå (2–0 i matcher) för att nå det riktiga slutspelet.

Pekade ut Steen

Då tog det tvärstopp i FBK.
Rögle vann med 4–0 i matcher och skrällen var ett faktum – som sedan fick Håkan Loob att måla upp en önskelista.
– Vi om pratar om den där centern tycker jag han skulle kunna uppfylla kraven, och det starkaste. Oskar Steen pratar jag om, sa Loob i SVT.

"Mest stabila i SHL"

Steen är nu klar för klubben. Han efterfrågade också två bra backar in i laget.
– Jag tycker man gjort ett väldigt bra nyförvärv i Adam Ollas Mattsson från Malmö som jag tycker var en av dem mest stabila backarna i SHL.

Loob säger också:
– Stian Solberg, den norske spelaren, som kommer hit med stor kraft kraft och spelar ganska fysiskt.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS