BIK Karlskoga, eller Bofors, har spelat i Hockeyallsvenskan varje år sedan ligan grundades.
Under de 20 senaste åren har BIK nästan alltid gått till slutspelet, hur det än har sett ut.
Det här är femte gången på de sex senaste åren som BIK går till semifinal.
Inte en enda gång har man gått till final.
2016/17 gick man långt, i det kvalsystem som fanns då. Man tog sig till det så kallade direktkvalet och var en matchserie från att gå upp i SHL.
Resultatet: 0–4 i matcher mot Rögle.
När kvalserien till SHL fanns nådde man dit tre gånger – men slutade sist eller näst sist alla gångerna.
Det är egentligen ingen kritik – BIK Karlskoga gör det väldigt bra utifrån sina förutsättningar, en klubb som storleksmässigt ska vara ett mittenlag. Skulle man se enbart till omsättning skulle Karlskoga ligga på omkring åttonde plats i tabellen.
Det är därmed en stark bedrift att gång på gång ligga på topp fyra och gå till semifinal. En matchserie som den mot Nybro i kvartsfinalen borde vara jämn sett till ekonomi, men där var BIK klart numret större och vann i fyra raka matcher.
Där har man självförtroende.
När det istället är semifinal, då verkar det inte vara lika stort. Semifinalen är som en gräns som de inte lyckas korsa. Och ska det se ut som här mot Modo i match ett, då kommer det inte att bli någon finalplats den här gången heller.
Vill BIK verkligen ta nästa steg, då behöver de höja sig mot vad de visade här. Här i match ett mot Modo gjorde de en bra match, sköt 34 skott och de borde ha kunnat vinna utifrån det.
Men det räckte inte, det var uddlöst och många avslut blev för enkla för Modos målvakt Jakob Hellsten, framförallt i den tredje perioden. Det saknades alltför ofta något, en skymning eller en styrning – eller skärskicklighet.
Jag skulle vilja se ett BIK som tar tag i matchen mer, som ser bestämda ut och som visar den där riktiga viljan att gå vidare. BIK måste hitta en växel till i desperation och jävlar anamma om de ska slå ut Modo.
Ett Modo som gjorde en godkänd match, med tanke på att det är bortaplan i en arena som alla lag har respekt för. Man spelade kompakt och minimerade misstagen. Man höll sig också borta från utvisningar (hade endast två), vilket var en nyckel på förhand.
Modo skapade inte så värst mycket framåt, men det är acceptabelt utifrån förutsättningarna. Så länge man hade 0–0 hade man tålamod, vilket jag tycker att man gjorde bra. Sedan fick man en ledning att gå på när Victor Berglund och Gerry Fitzgerald samarbete och turligt studsade pucken in.
Den turen hade inte BIK den här kvällen. Men tur förtjänar man och man gjorde inte tillräckligt för att överlista Jakob Hellsten i Modokassen.
Ny chans på fredag för BIK. Då behöver de visa var skåpet ska stå, och framförallt vinna.