Pratar vi för lite om succévärvningarna?
Frölunda öser på, sjätte segern på senaste sju kom mot Luleå. Lasse Johansson är grym i målet, Max Friberg fortsätter näta, Tömmernes stabil som en bergsklippa… Men pratar vi för lite om Linus Weissbach och Dominik Egli?
Jag tycker det.
Weissbach (bilden nedan) stod för fyra poäng (2+2) den här kvällen och är nu uppe i toppen av poängligan. En riktigt vass värvning.
Dominik Egli väljer sina offensiva tillfällen med omsorg, det går inte att göra flashiga saker i varje byte, eller ens i varje match. Men efter en ny assist mot Luleå står han på 3+4 efter tolv matcher.
Är de inte båda hur bra som helst, eller överdriver jag för att de är i mitt Fantasy SHL-lag?
### Är han bäst i ligan just nu?
Pär Lindholm är i en klass för sig just nu. Ligans bästa forward för tillfället, ja det är han enligt mig.
Man kan snacka om Tomasek, Steen, Hållander… men jag tycker att kombinationen av bländande offensiv och stark defensiv är oslagbar. Gör han ens någonsin ett misstag?
Och nu har Skellefteå knutit upp honom till 2027. Det är som en garanti för att ligga kvar i toppen tills dess, minst.
### Vad sa Pudas?
Jonathan Pudas fällde en kommentar som gjorde spelarna på Färjestads bänk vansinnig, och det fick David Tomasek att hoppa in från båset och rycka tag i Skelleftebacken.
”Jag frågade han nummer 14 om han njöt av bänken, han är väl deras 13:e forward i dag”, sade Pudas.
Men kan undra om det var hela sanningen, eller är Färjestads spelare så lättstötta.
Hur mycket svider detta för Färjestad?
Bara en seger på de sex senaste nu, och borta mot Skellefteå tog man ledningen med 3–1 i början av den tredje perioden. Till slut förlust 4–6 – efter två mål i powerplay i slutet och ett i tom kasse.
Från att ha sett ganska trygga ut, till att släppa in sex mål.
Man har även släppt in fem mot Frölunda och sex mot HV71.
Och sumpade vad som hade varit en skön seger borta mot mästarlaget…
Rätt beslut, med eller utan monitor?
”Det finns ingen monitor att tillgå, därför kvarstår beslutet på isen”.
Herman Träff fick 5+20 minuter för tackling mot huvudet. Domarna kunde inte videogranska det.
Vad är det för skämt?, skrev kollega Mattias Persson.
En kort stund senare var det dags igen, John Nyberg tacklade Tyler Vesel och fick matchstraff.
Då var monitorn igång igen, men oklart om det hjälpte.
”Det hade räckt med en tvåa”, tyckte Sanny Lindström, och det höll Almen Bibic med om.
Frågan är om det blev rätt beslut ens med eller utan monitor…
John Nyberg har inget uppsåt att trycka till Vesel, det är en olyckshändelse. Svag bedömning av domarna!
— Almen Bibic (@AlmenBibic) 24, 2024
Hur kunde sparken inte bli spark?
Regeln om ”distinkt sparkrörelse” styr om ett mål ska dömas bort för spark eller inte.
Robin Salos sparkrörelse till Malmös 4–4-kvittering mot Timrå var väl så distinkt det kan vara.
Ändå godkändes målet.
Hockeyns sparkregel är som fotbollens handsregel, den går aldrig att lära sig…
### Är det Kapla-effekten?
Rögle har verkligen kommit igång, fjärde raka segern nu.
Det tycks sammanfalla med Michael Kaplas återkomst till truppen. Rögle driver spelet bättre, skapar mer och vinner mer.
Dessutom har han 3+3 på de åtta matcher han spelat sedan comebacken, och har näst mest istid i hela ligan med i snitt 24.20 per match.
Det lär inte vara en slump.

