I samarbete med

Liam Hawel hade först svårt att slå sig in i Kalmars laguppställning.
Men i derbyt mot Nybro klev han fram med fyra poäng.
– Självförtroendet blir ju lite lågt när det inte går som man vill, säger han till Barometern.
Efter att ha stått utanför laget under en tid fick Liam Hawel chansen i derbyt mot Nybro Vikings – och tog den med besked. I 7–0-segern stod kanadensaren för ett mål och tre assist tillsammans med Elliot Ekmark och Arvid Westlin.
– Det känns fantastiskt, såklart. Inte min bästa start på en säsong och självförtroendet blir ju lite lågt när det inte går som man vill och man inte riktigt spelar som man önskar, men att komma in här, vi visste att det var en derbymatch, vår största rival, och en enorm vinst. Det är skönt att sätta ett par puckar, säger Hawel till Barometern.
Hockeynews pratade med sportchefen Daniel Stolt tidigare i veckan, som då hyllade Hawel trots att han inte spelat så mycket.
– De två gånger han varit det (13:e forward) gör han bara bra byten. Jag tycker att han tagit den knuffen åt sidan på rätt sätt. Han visar att han vill vara med och tävla. Sen, som poängspelare så blir han sur av att inte spela. Han ska vara besviken, visa att han vill tävla. Det är upp till honom att visa det, sade Stolt då.
Barometern konstaterar också att Kalmars 7–0-seger är den största genom tiderna mot Nybro, som historiskt varit storebror under många år och på 90-talet vann med både 12–0 och 13–2.
– Jag visste inte att det var den största, men jag känner såklart till hatet som finns mellan dessa två lag och hur viktig den här rivaliteten är för våra fans. Jag är glad att vi kunde komma hit och göra det vi gjorde i dag, säger Hawel.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
