I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Förre LIF-spelaren återvänder till Sverige

ANNONS
Han har varit med och spelat upp Leksand i SHL två gånger. Nu är Anton Karlsson klar för spel i Hockeyettan.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Anton Karlsson kom till Leksands IF 2016 och spelade totalt tre säsonger i klubben. Han blev snabbt en publikfavorit och var med när laget tog klivet upp i SHL både 2016 och 2019.
Efter att inte ha erbjudits något nytt kontrakt lämnade han Sverige för spel i Europa – med klubbar i Österrike, Norge, Tjeckien och Danmark, samt en sejour i AIK i Hockeyallsvenskan.
ANNONS
Nu återvänder han till Sverige för spel i Hockeyettan med Falu IF, enligt Falu-Kuriren. Redan om en vecka väntar seriepremiär mot Lindlöven.
– Det känns svinkul. Jag behöver spela igång mig så det känns bara jättebra att kunna hjälpa till. Det är ett ungt lag med där många kanske inte tar för sig i omklädningsrummet. Där vill jag bidra med min erfarenhet och få gruppen att växa, säger han till Falu-Kuriren.
Falu IF:s sportchef Patrik Elfsberg berättar att han och Karlsson har stött på varandra många gånger genom åren. Karlsson tränade med laget redan förra året och hörde av sig i somras.
Kontraktet är skrivet "tills vidare" med en klausul som tillåter honom att lämna vid utländska erbjudanden. Sportchefen är medveten om att Karlsson siktar högre, men ser spel i Falu IF som ett bra sätt att komma igång och visa upp sig.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS19 september 2026 · Hockey Allsvenskan
Mora0-4
Perioder: 0-1, 0-2, 0-1
18 september 2026 · Hockey Allsvenskan
2-1
SödertäljePerioder: 2-0, 0-0, 0-1
ANNONS



