HockeyNews
PLUS

Bevakningen presenteras av

Hockeystore - tvpucken - Top balk

Förbundets besked – det blir en TV-puck: "Känns såklart glädjande"

Bildbyrån (montage)
Bildbyrån (montage)
ANNONS

Det blir en TV-puck även detta år.
Nu står det klart när och var kval- samt slutspel avgörs på både pojk- och flicksidan.
– Utifrån de restriktioner och riktlinjer som gäller idag känner vi att vi, tillsammans med våra distrikt och lokala arrangörer, har kunskap och beredskap att genomföra turneringen på ett säkert sätt, säger Olof Östblom, tävlingschef hos Svenska Ishockeyförbundet, till förbundets hemsida.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS
Pojkarnas kval spelas 2–4 oktober på fyra olika platser i landet, där landskapen är indelade i fyra grupper med sex lag i varje grupp.

De två bästa lagen i varje grupp går sedan vidare till slutspelet som inleds 29 oktober och avslutas fyra dagar senare, 1 november, med final i A3 arena i Umeå.

På flicksidan avgörs kvalet på tre platser 9–11 oktober, där två av grupperna består av sex lag medan den tredje gruppen består av sju lag. Precis som på pojksidan går två lag från varje grupp vidare till slutspelet i Umeå. På flicksidan inleds slutspelet i Umeå 30 oktober och avslutas 1 november.

– Det känns såklart glädjande att genomföra turneringen även om den genomförs med justeringar och extra säkerhetsåtgärder utifrån läget vi befinner oss i. Men utifrån de restriktioner och riktlinjer som gäller idag känner vi att vi, tillsammans med våra distrikt och lokala arrangörer, har kunskap och beredskap att genomföra turneringen på ett säkert sätt, säger Olof Östblom, tävlingschef hos Svenska Ishockeyförbundet, till förbundets hemsida.

Ishockeyförbundet kommer att skicka in anmälan till respektive regions polismyndighet för att få genomföra turneringen med publik på läktarna.

I nuläget gäller begränsningen på 50 personer.

– Vi har kontinuerlig bevakning gällande just publikfrågan. Om det är så att besökarantalet kommer att utökas så får vi ta nya beslut och se över vår ansökan om att ta in publik efter det. Men i dagsläget och med det vi vet så siktar vi på att kunna erbjuda 50 publikplatser under kvalspel och slutspel i TV-pucken, men utan godkännande från polismyndigheten för att arrangera turneringen så ser vi ingen möjlighet att ta in publik, avslutar Olof.

KVALGRUPPER, POJKAR
Grupp A, Östersund (arrangerande förening Östersunds IK)
Ångermanland
Västerbotten
Norrbotten
Medelpad
Jämtland/Härjedalen
Hälsingland 
Spelschema Grupp A

Grupp B, Enköping (arrangerande förening Enköpings SK HK)
Uppland
Stockholm Nord
Stockholm Syd
Södermanland
Gotland
SIF-laget
Spelschema Grupp B

Grupp C, Tranås (arrangerande förening Tranås AIF)
Småland
Skåne
Göteborg
Östergötland
Västergötland
Blekinge
Spelschema Grupp C

Grupp D, Falun (arrangerande förening Falu IF)
Dalarna
Värmland
Gästrikland
Örebro län
Västmanland
Bohuslän/Dalsland
Spelschema Grupp D

KVALGRUPPER, FLICKOR
Grupp A, Mjölby och Tranås (arrangerande förening Mjölby HC och Tranås IF)

Blekinge
Bohuslän-Dal
Göteborg
Skåne
Småland
Västergötland
Östergötland
Spelschema Grupp A 

Grupp B, Mora (arrangerande förening Mora IK)
Dalarna
Stockholm
Södermanland
Värmland
Västmanland
Örebro
Spelschema Grupp B 

Grupp C, Älvsbyn (arrangerande förening Älvsby IF)
Gästrikland/Hälsingland
Jämtland-Härjedalen/Medelpad
Norrbotten
Uppland
Västerbotten
Ångermanland
Spelschema Grupp C

***


Riktigt bra! Värd en hamburgare – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2