HockeyNews
PLUS

Foppa: Han har vuxit fram till en superstjärna

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Four Nations Face-Off är över för svensk del.

Peter "Foppa" Forsberg har imponerats av en svensk duo – och menar att en av dem växt fram till en superstjärna.

ANNONS

Tre Kronor blir trea i gruppen, med lika många poäng som Kanada, efter en 2-1-seger mot USA i natt. Kanada går vidare på grund av inbördes möten och för svensk del är turneringen över.

Peter "Foppa" Forsberg har bevakat turneringen på plats och väljer att hylla en spelare – Lucas Raymond.

– Han har vuxit in och blivit en superstjärna på någotvis. Han är inte rädd för fem öre, någonstans på isen. Han tar för sig. Han tittar inte vem som kommer i ryggen, utan han kör på. Han gör bra saker, han kommer utifrån hörnen, säger Forsberg.

Nytta av

Forsberg tycker att Raymond matchats och använts på rätt sätt under turneringens gång. Att ha Raymond i en kedja tillsammans med Joel Eriksson Ek är något som hockeyikonen gillar att se.

– Eriksson Ek hjälper honom. Han tar sina gubbar på mål och står där framför. Han skymmer när Lucas skjuter och då kan Lucas göra sina saker lite längre ut i hörnen. Då får Joel stå där framför och brunka och hålla på. Jag tycker att de passar jättebra ihop, även fast de kanske inte har gjort 100 mål den här turneringen så har de skapat, säger Forsberg.

I Detroit har Raymond öst in poäng och snittat över ett poäng per match. Totalt blev det tre assist från Raymond i turneringen.

– Den här spelaren kommer vi få nytta av i svenska landslaget bra många matcher efter det här, säger Forsberg.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2