I dag gick de ut med ett betydligt gladare besked för alla FBK-fans.
Den 20-årige talangen Lucas Forsell har skrivit på för tre nya år.
– Vi tror mycket på Lucas och har haft en ambition om att han ska växa in och bli en viktig spelare över tid. Lucas står för mycket saker vi gillar både på och utanför isen, och har en stor potential att bli det han och vi vill att han ska bli. Det är en lång resa, men han har visat att han vill vara här och vi vill att han ska vara här, säger Färjestads sportdirektör Rickard Wallin till klubbens hemsida.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews
Kontraktet ska ha var klart en tid.
– Ja, vi har faktiskt varit överens en tid, men har valt att avvakta med tillkännagivandet. Han har haft en skada som bromsat honom under hösten, vilken han nu är tillbaka från. Vi kände båda att det var rätt att vänta ut den. Med det sagt så ska det bli superspännande att se honom i våra fina färger framöver, säger Wallin.
Lucas Forsell till Färjestads hemsida:
– Jag som alla andra har ju drömmar om något större. Men om inte det blir så, då vill jag bli en bärande spelare i SHL, en spelare och kille man kan lita på, som gör precis allt för laget och de som stöttar oss. Skulle det bli så att man får uppfylla en annan av sina drömmar så kommer nog Karlstad alltid att vara min bas. Det är i den här staden jag lärt mig tagit hand om mig själv, och staden har tagit väl hand om mig. Jag har fått vänner för livet här, och just nu älskar jag att vara här och få ta på mig den där tröjan.
Förra säsongen gjorde Forsell 13 mål på 42 grundserie- och slutspelsmatcher. Den här säsongen har det gått lite trögare med bara ett mål och två assist på 25 lirade matcher.

