SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
För Färjestad har den här våren mest handlat om tunga spelartapp, men i dag kunde man bryta av den trenden med att presentera ett nyförvärv. Redan förra veckan rapporterade NWT om klubbens intresse för den finske forwarden Ville Leskinen och idag meddelade klubben att man gjort klart med den poängstarke 25-åringen.
– En spelare vi kommer ha stor nytta av. Vi vet att Ville haft ett flertal anbud från andra klubbar i olika ligor. Därför känns det lite extra kul att han väljer att komma till Färjestad, säger general managern Peter Jakobsson till klubbens hemsida.
Närmast kommer Leskinen från spel i finska Kärpät, där han den gångna säsongen stod för 57 poäng på 58 matcher i grundserien och ytterligare 15 poäng på 17 slutspelsmatcher. Han gjorde även fem landskamper för Finland under säsongen, men var inte med i den VM-trupp som tog guld i Tjeckien tidigare i våras. Nu ser han fram emot att komma till Karlstad och SHL.
– Det blir första gången jag spelar utanför Finland och efter det jag hört om klubben så kommer jag till ett väldigt bra ställe, säger han.
Kontraktet är skrivet över de två kommande säsongerna och han planerar att anlända i Karlstad i slutet av juli.





