I samarbete med

Djurgården kommer att behöva stjäla poäng och segrar i SHL. Inget konstigt med det när laget håller på att anpassa sig till ett bättre motstånd.
Och så behöver Robert Kimby ha den fingertoppskänsla han och tränarstaben visade mot Skellefteå.
Marcus Krüger var saknad i Djurgårdens SHL-premiär. Ett oerhört tungt tapp. I synnerhet som matchen såg ut inledningsvis där Djurgården behövde försvara sig mot ett rappare, aggressivare och puckskickligare lag som Skellefteå.
Ett Skellefteå som 18 år i rad varit på topp sex i SHL och som på 2010-talet prenumererade på platsen i SM-finalen. Så sent som 2024 vann Skellefteå SM-guld med ex-djurgårdaren Robert Ohlsson i båset.
Men Djurgården kom tillbaka spel- och målmässigt i den andra perioden. Precis som i Hockeyallsvenskan lyckades coachen Robert Kimby med ett taktiskt drag som fick snabbt resultat.
Genom att flytta upp Albin Grewe från fjärdekedjan till tonåringarna Victor Eklund och Anton Frondell hände nåt. Något vände.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
