Nybro ligger på en fjärdeplats i tabellen. Efter sju spelade matcher, en match mer än en majoritet av övriga lag, har laget spelat ihop 13 poäng. Miikka Pitkänen är nöjd med lagets insatser så här långt.
– Sju matcher in och vi har gett oss själva chansen att vinna varje match. Hemma har vi spelat bra. Det väl borta mot Modo, där vi spelade väldigt bra första tio minuterna men gav bort några enkla mål. Det gav dem energi och siffrorna rann iväg. Annars tycker jag att vi har gjort det väldigt bra.
Senast kommer laget från en 4–3-seger efter straffar mot Östersund.
– Jag tycker att vi spelade ganska bra. De hade målchanser som de utnyttjade men jag tycker att vi var det bättre laget. Vi lyckades hitta ett sätt att vinna matchen på vilket är starkt, även om det var på straffar.
Vad tycker du att ni gör bra i spelet?
– Vi har lyckats göra en del mål för att vi är bra på att skapa målchanser. Vi är även trygga med sättet som vi spelar. Som mot Östersund, vi ligger under med 3–1 men tror på oss själva och sättet vi spelar på. Om vi spelar så kommer vi att ta fler poäng och då kommer det bli en bra säsong för oss.
För egen del har forwarden producerat fem poäng (2+3) de fem första matcherna. 29-åringen tycker att det har börjat hyfsat men känner att han har mer att ge.
– Jag tycker att det har blivit bättre och bättre för varje match. Jag har börjat lära mig spelsystemet och det sitter mer i ryggraden nu. Jag behöver inte tänka så mycket på det. Även om det har gått bättre och bättre känner jag att jag har mer att ge men det går åt rätt håll.
Efter att ha spelat i Södertälje sedan slutet av säsong 2023/24 lämnade han klubben. Av, enligt Pitkänen, den enkla anledningen att SSK ville söka andra alternativ.
– Det var under ett möte efter förra säsongen som de sade att de helt enkelt inte ville ha mig kvar. Det var därför jag lämnade.
Istället kritade han på för Nybro Vikings som supporterspelare efter att en insamling startades.
– Jag hörde att Nybro var intresserade och pratade med (Mikael) Aaro och (Juho) Liuksiala. Jag pratade sedan med huvudtränaren Hampus (Sylvegård) och fick en bra känsla på en gång. Sen första dagen har jag känt att det här är en bra plats för mig.
Vad säger du om supportrarnas engagemang?
– Självklart är jag tacksam till fansen som gjorde det här möjligt. Jag är glad att de hjälper Nybro Vikings. Jag ska försöka ge något tillbaka.
Han beskriver det inte heller som en press att ha värvats som supporterspelare utan uttrycker endast en tacksamhet gentemot supportrarna.
– Jag ser det inte så. Jag är bara tacksam att de supportrar laget. När jag har pratat med fans har det bara varit positivt och det har varit en bra atmosfär. Alla är glada att kunna stötta Vikings i Nybro. Det har varit ett varmt välkomnande och jag känner ingen press.
När Miikka Pitkänen valde att skriva på för SSK precis innan transferfönstret stängde 2024 var det första gången han lämnade Finland. En övergång som han tycker har funkat bra.
– Jag har trivts. På en gång började jag tycka om stilen i Sverige. Det var redan efter första vändan i Södertälje som det kändes klart att jag ville stanna och det fanns en möjlighet för det. Stilen av hockeyn är rätt lik den finska men det känns kanske som att jag kan njuta mer av hockeyn i Sverige. Jag har också en svensk fru, så det har varit bra för henne.
Hur kommer det sig att du kan njuta mer av hockeyn i Sverige?
– I Finland är det mer strukturerat. Det finns en plan som alla ska följa till hundra procent, inga undantag. I Sverige finns det också såklart saker du ska göra och bör göra men du kan vara mer kreativ här. Om laget förlorar kan du också gå till rinken dagen efter utan att behöva vara på din vakt, säger Miikka Pitkänen och fortsätter:
– I Finland behöver du, kanske inte vara rädd, men kanske lite upprörd dagen efter. I Sverige om, det har varit en dålig match, så ska man såklart lära sig av det och prata om det men det är en mycket mer positiv inställning. Du förlorade en match, du går vidare och börja fokusera på nästa. Svenskar kanske är lite avslappnade och njuter mer av livet samt hockeyn. I Finland ska allt vara lite mer "stonefaced", haha.
Sista två åren i Finland var tuffa för Miikka Pitkänen. Den nästa sista säsong gick han från Kalpa till Jukurit och fick problem med knäna.
– Första säsongen spelade jag sex, kanske sju matcher, innan jag behövde operera. Sen kom jag tillbaka och spelade några fler matcher innan jag behövde opereras igen, så jag missade egentligen en hel säsong på det.
Det sista året blev det bara fem matcher i Jukurit innan han var åter i Kalpa.
– Säsongen efter började inte bra och jag gick tillbaka till Kalpa. Ibland är hockeyn så, det går inte som man har planerat.
När han lämnade Finland och Kalpa för Södertälje i slutet av den säsongen kände han att det blev en nystart.
– Det var också en grej. I Finland, jag vet inte, alla tänkte kanske på mina skador och jag behövde en nystart. Det fick jag i Sverige. Nu har jag fått tillbaka njutningen till sporten och känner glädjen igen. Det har varit bra.
Härnäst väntar AIK på hemmaplan för Nybro under onsdagskvällen.
– Det var tufft senast vi mötte dem i Stockholm. Jag förväntar mig en minst lika tuff fajt. Vi behöver ge det vårt bästa imorgon. Om vi spelar som vi har gjort, jobbar hårt och gör det vi pratat om, då har vi en chans vinna. Det blir en rolig match.