HockeyNews
PLUS

Efter anklagelserna – coachen får lämna Calgary Flames

(11213) Peters, Calgary
Bildbyrån

Publicerad: 29 november 2019

FacebookXWhatsApp

Tiden som coach i Calgary Flames är över för Bill Peters. Han får kicken av den kanadensiska klubben efter anklagelserna om rasism och fysiskt våld mot sina spelare.

ANNONS
På fredagskvällen (svensk tid), i samband med en presskonferens, meddelade NHL-klubben att Calgary Flames coach Bill Peters får lämna sitt uppdrag med omedelbar verkan.

 I morse mottog vi en avskedsansökan från Bill Peters och den godkände vi. Han är inte längre en del av vårt lag, säger klubbens general manager Brad Treliving.

Anledningen till att Peters tvingas lämna sitt uppdrag är de senaste tidens anklagelser om rasism och fysiskt våld mot tidigare spelare som har kommit upp till ytan.

Peters har bett om ursäkt i ett öppet brev, men får ändå lämna NHL-klubben som även sportsligt har haft en tung höst och bara spelat in 28 poäng på 28 matcher. Något som ses som en svag öppning för det topptippade laget.

ANNONS

Framöver är det Geoff Ward som kommer att coacha Calgary Flames.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS