HockeyNews
PLUS

"Drömmen är att få spela med Thoresen i DIF"

Patrick Thoresen
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 10:26

FacebookXWhatsApp

Mathias Emilio Pettersen har återvänt till Skandinavien efter elva år i Nordamerika. 25-åringen, som den här veckan presenterades som Djurgårdens nya forward, har länge haft en dröm – att få dela omklädningsrum med den norska storstjärnan Patrick Thoresen.

– Det är svårt att säga nej till en sådan spelare. Han har fortfarande ett otroligt högt kunnande och visar klass även mot de allra bästa, säger Pettersen till nitten.no.

ANNONS

Thoresen, som spelade en viktig roll i Djurgårdens SHL-avancemang i våras, har ännu inte bestämt sig för framtiden. Sportchefen Niklas Wikegård har tidigare öppnat dörren för en fortsättning.

– Vill han spela för Djurgården så är dörren vidöppen, sa Wikegård tidigare i juli.

För Pettersen vore Thoresens närvaro både en dröm och en inspirationskälla. Den rutinerade 41-åringen har dock brottats med en skada och har enligt uppgifter - tre alternativ inför hösten - Storhamar, Djurgården eller att lägga av helt.

– Jag hoppas verkligen han väljer oss. Det vore speciellt att få vara lagkamrat med någon som varit en ikon i norsk hockey så länge, säger Pettersen.

Pettersen lämnade Norge redan som 14-åring för spel i USA och har sedan dess hunnit representera flera klubbar, senast Texas Stars i AHL. Flytten till Stockholm handlar lika mycket om hockey som om att komma närmare familj och vänner.

– Det känns otroligt skönt att komma närmare hem. Det är länge sedan familjen kunde se mig spela live utan att behöva vara uppe mitt i natten, säger han till nitten.no.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS