Björklövens sportchef har börjat blicka framåt efter ännu ett misslyckade i slutspelet.
Den här gången tog det stopp i kvartsfinalen mot AIK.
– Det var ingen som ville att det skulle sluta så, och åka ut på värsta tänkbara sätt i match sju. Det var tungt att bearbeta, men förhoppningsvis kan det växa något gott ut av det, om vi kan skruva på olika parametrar och komma tillbaka som en kandidat till att gå upp, säger Per Kenttä.
Vad vill nu skruva på, mer specifikt?
– Alla delar vi kan i verksamheten, hur vi bedriver säsongen. Vi har stött och blött och kommit fram till några punkter. Samtidigt, det är inte rymdforskning, det är hockey – det gäller att sätta ett bra pussel, vi har en bra grund och många på kontrakt som gör att vi kan bygga vidare på det. Det är inte nåt skräp som följer med oss. Det är spelare som är i samma situation, som vill göra det bättre och höja sig.
Nya huvudtränaren Magnus Bogren har en stor del i att sätta nya riktlinjer och ta nya grepp.
– Jag har suttit med Magnus nu och tittat på hur vi vill bedriva verksamheten, med hans erfarenhet från de tidigare klubbar han varit i, och vad vi gjort i vår verksamhet. Hur vi ska periodisera träning, vårt spelsätt och allt sånt.
Kommer det märkas skillnad i ert spel?
– Det får du se, hehe. Det är inget vi pratar om i media så. Vi har ett skickligt lag och det vill vi ju kunna utnyttja. Sen finns det säkert brister vi vill åtgärda, vi släppte in alldeles för mycket mål till exempel.
Björklöven blev bättre defensivt efter tränarbytet men det var inte tillräckligt, tycker Per Kenttä.
– Ja, men vi skapade aldrig tryggheten över tid, att vi kunde lita på det. Då kan du hålla ledningar i slutet, vända matcher. Vi hade ledningen i tre matcher mot AIK men kunde inte stänga ner det. Det var frukten av dåligt försvarsspel över tid, där vi inte hade självförtroendet att lösa de bitarna.
Kenttä har flera luckor i truppen nu officiellt, bland annat målvaktssidan – men Expressen har avslöjat att Olle Eriksson Ek och Frans Tuohimaa finns på klubbens radar. Det är uppgifter som även Hockeynews har, där den förstnämnde uppges vara klar och den sistnämnde också är aktuell.
Tuohimaa kan komma att ansluta senare in på säsongen om han väljer att ta ut sin sparade sign off-bonus, vilket gör att han måste stanna utanför Sveriges gränser längre. Men det kan också bli ekonomiskt gynnsamt för Löven, som nog kan avvara en av målvakterna de första veckorna på säsongen.
– Frans är en bra målvakt. Vi får se var vi landar. Jag hoppas den positionen är stängd rätt snart, så kan man gå vidare med andra pusselbitar, säger Kenttä om målvakterna.
Förutom målvakterna, vad söker du nu?
– Ett antal backar, en center, någon forward. Det är spelare främst med defensiva styrkor vi ska ha in nu. Vi har en ekonomi att förhålla oss till också. Grunden finns, sen vet man aldrig vad som händer. Om det kommer ett namn som är för bra för att säga nej till, så...
Hur ser budgeten ut?
– Budgeten kommer ligga ungefär på liknande nivå som ifjol.
Är Jesper Lindgren fortfarande aktuell?
– Vi har inte bestämt nåt än. Det är väl alltid aktuellt med Jesper.
Du blev även citerad av NSD om att du ska ringa Linus Omark?
– Det blev lite för stora rubriker, haha. Jag sa bara att jag kanske bör slå honom en signal, att det kostar ingenting. Men det är inte mer än så.
Det är inte realistiskt?
– Det är inget jag räknar med om man säger så.
UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!