HockeyNews
PLUS

Crosby: "Ovanligt för mig men inte för Karlsson"

(29239) Sidney Crosby Erik Karlsson
Henrik Sjöberg

Publicerad: 9 oktober 2023

FacebookXWhatsApp

PITTSBURGH. Erik Karlsson och Sidney Crosby – två superstjärnor i NHL.
Det finns likheter men även olikheter, enligt kanadensaren.
– Han brukar snacka en del när vi har spelat mot varandra vilket är ovanligt för mig men jag tror inte att det är ovanligt för honom, säger Crosby till Hockeynews.

ANNONS
Pittsburghs lagkapten Sidney Crosby är på väg att inleda sin 19:e säsong i Pittsburghs Penguins.

Han har vunnit Stanley Cup tre gånger tidigare – men aldrig spelat ihop med Erik Karlsson förrän nu.

Den svenske backstjärnan har flyttat från San Jose till Pittsburgh för att få uppleva samma sak och det är mycket som kittlar inför årets säsong med stjärnduon under samma tak.

– Det har varit grymt. Efter att ha spelat mot honom i alla dessa år och jag vet vad han är kapabel till och vilken unik spelare han är. Han har en förmåga att göra saker där ute på isen som man inte trodde var möjligt. Han är en speciellt spelare och han har en enorm talang, säger Sidney Crosby till Hockeynews.

ANNONS

– Han är en kille som kan förändra en matchbild och vi är glada över att ha honom hos oss, det har varit kul att spela ihop och lära känna honom och förhoppningsvis kan vi bara bli bättre nu framöver, fortsätter den kanadensiske superstjärnan.

Hur väl kände ni varandra innan han hamnade här?

– Jag har haft möjligheten att träffa honom tidigare och vi har lärt känna varandra ganska bra, även under tiden vi spelade mot varandra så kändes det som att han snackade mycket på isen, säger Crosby.

ANNONS

LÄS MERKarlsson om Crosby inifrån: "Finns saker man fått se nu"

Karlssons verbala stil är inte något som vanligtvis stämmer överens med Sidney Crosby.

– Om det inte var på något event så snackade vi en del isen vilket är rätt ovanligt för mig men jag tror inte att det är det för honom. Han pratar rätt mycket och är avslappnad.

ANNONS

Karlsson gjorde 101 poäng (25+76) på 82 matcher i fjol och om han bara kommer i närheten av samma siffror i år så hade det varit en stor succé och en viktig del för Pittsburgh i jakt på ännu en Stanley Cup-titel.

– Vi är glada över att ha honom, det är en bra kille och spelet han visar upp talar för sig själv, säger Crosby till Hockeynews.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS