HockeyNews
PLUS

Bekräftat: FBK värvar landslagsback

Gabriel Carlsson

Publicerad: 10 juni 2025

FacebookXWhatsApp

I helgen kunde Hockeynews avslöja att Färjestad vann dragkampen om Gabriel Carlsson signatur.

Nu har Färjestad offentliggjort värvningen.

ANNONS

Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS

Nu är det officiellt. Gabriel Carlsson är klar för Färjestad BK – ett avslöjande som Hockeynews kunde rapportera om i helgen.

På tisdagen presenterade FBK - backen, som nu har skrivit på ett treårskontrakt.

– Jag ser fram emot att komma till Karlstad och Färjestad. Löfbergs Arena är en härlig arena att spela i och det ska bli kul att få den som hemmaplan, säger Carlsson till klubbens hemsida.

28-åringen återförenas därmed med Jörgen Jönsson, som han jobbade med i Växjö innan flytten till Schweiz.

– Jag gillade Jörgens ledarstil och vi jobbade bra tillsammans i Växjö. Sen hade jag bra snack med både honom och Rickard Wallin samt ett gäng spelare som varit här tidigare, säger Carlsson.

Färjestads sportdirektör Rickard Wallin ser Carlsson som ett mycket vasst nyförvärv:

– Vi har letat efter någon som kan spela många minuter, vara bra defensivt och driva upp spelet. Gabriel checkar alla boxar, säger Wallin.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS