
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Linköping fortsätter att ha det tufft i SHL.
Nu ser man ut att köpa loss Elliot Ekmark från Almtuna, enligt Hockeynews uppgifter.
– Inget är klart men som vi sagt tidigare så kollar vi på alternativ, säger Almtunas sportchef Nicklas Danielsson.
Linköping fortsätter att gå tungt i SHL och ligger för närvarande på negativ kvalplats.
På torsdagen kom beskedet att den amerikanske stjärnan Broc Little blir borta en tid framöver. Därmed har LHC tvingats ge sig ut sent på marknaden.
Nu kan Hockeynews avslöja att klubben är på väg att köpa loss centern Elliot Ekmark från Almtuna. Enligt vad Hockeynews erfar är det bara detaljer som återstår innan affären är en done deal.
– Inget är klart men som vi sagt tidigare så kollar vi på alternativ. Vi ser över marknaden och de spelare vi har, vi vill vara en klubb som skickar spelare vidare, helst till SHL. Det är så vi jobbar, det är en arbetsmetod för oss. Vi förstår hierarkin och var vi är, säger Almtunas sportchef Nicklas Danielsson.
Händer inget oförutsett innan lördag då transferfönstret stänger väntas affären slutföras inom kort.
Elliot Ekmark, som stått för 20 poäng på 42 matcher i Almtuna den här säsongen, har LHC som moderklubb och är en spelare som spelade i klubben så sent som 2023. Således blir acklimatiseringen väldigt enkel, samtidigt som LHC vet precis vad man får.
Den 23-årige forwarden är enligt Expressen klar för spel i Kalmar kommande säsong.