HockeyNews
PLUS

AVSLÖJAR: Kylington klar för Djurgården

Oliver Kylington Djurgården
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Igår 16:21

FacebookXWhatsApp

Nu är det klart, enligt uppgifter till Hockeynews.

Oliver Kylington gör comeback i Djurgården.

ANNONS

Oliver Kylington har tränat med Djurgårdens juniorer senaste tiden i väntan på en ny klubblösning, och har under tiden haft en dialog med Djurgården.

Något som Hockeynews tidigare har rapporterat om.

Nu är det klart.

Enligt uppgifter till Hockeynews har Kylington och Djurgården kommit överens, och han kommer göra comeback i SHL. Backen, som de senaste säsongerna tillhört Anaheim Ducks och Calgary Flames i NHL, väntas ansluta till laget inom kort och blir en tung förstärkning i jakten på slutspelsplaceringar.

Kylington, 28, har inte spelat i SHL sedan säsongen 2014/15 då han representerade Färjestad, men lånades också ut till AIK i Hockeyallsvenskan. Efter flera år i Nordamerika – där han noterats för 220 NHL-matcher – återvänder han nu till svensk hockey med ambitionen att hitta tillbaka till sin toppnivå.

Djurgården får därmed in en skridskostark, offensivt skicklig back med internationell erfarenhet och potential att bli en ledande spelare på blålinjen. Backen väntas presenteras inom kort.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden CHALLE50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i CHALLE50 i sista steget. Skaffa PLUS

ANNONS