AVSLÖJAR: Här är stjärnan SSK vill värva

Södertälje hoppas slå till med en riktig värvningsbomb.
Enligt Hockeynews uppgifter vill man locka till sig en forward som spelat i såväl NHL som i VM med Tre Kronor.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Uppgifter har cirkulerat om att Södertälje hoppas värva en mycket meriterad spelare.
Nu kan Hockeynews avslöja namnet som är aktuellt – Mario Kempe, 36, som varit på högsta möjliga nivå under sin karriär, med bland annat spel i NHL, VM, KHL och SHL.
Detta avslöjades i Hockeynews livesändning Silly Friday.
"Jag har grävt i det här som utlovat och fått fram namnet. En mycket meriterad spelare", säger Hockeynews sillyexpert Mattias Persson.
Mario Kempe kommer närmast från en halv säsong i Tappara, som han spelade för efter att ha gått igenom en knäoperation. Där blev det 11 poäng på 30 matcher i grundserien följt av 2+1 på 9 matcher i slutspelet.
Nu hoppas SSK att han ska lockas av utmaningen att ta laget upp till SHL. Enligt uppgifter till Hockeynews är det dock än så länge endast ett ömsesidigt intresse och parterna diskuterar, men ingenting är påskrivet då forwarden överväger sina alternativ.
"Det finns ett gemensamt intresse. Kempe ska ta ett beslut om framtiden", säger Mattias Persson.
Skulle han till slut skriva på skulle han vara en av ligans absolut mest meriterade spelare.
"Kan de landa honom vore det tungt såklart. Skön skridskoåkning och allt det där. Ett jättetillskott", säger Henrik Sjöberg i sändningen.
"Sen är frågan hur bra han är, men borde vara på samma nivå som Linus Klasen och Dick Axelsson", säger Persson.
Så sent som under 2023/24 spelade han för Tre Kronor och gjorde då 3+1 på tre matcher. Men det var också en säsong som kantades av mörka rubriker, då han lämnade Luleå varpå supportrarna höll upp en hat-banderoll som senare blev anmäld och klubben bötfälldes.
Senast 2022 var han med i den svenska VM-truppen och åren innan dess blev det KHL-spel och 70 matcher i NHL med Arizona Coyotes.
Ursprungligen från Kramfors och med stark koppling till Modo, kan han nu återvända till Örnsköldsvik som motståndare i vinter – eventuellt i samma kedja som centern Patrik Zackrisson, som kommer presenteras som SSK-spelare senare i sommar. De skulle då kunna komma att bilda en superduo med hockeyallsvenska mått mätt.