HockeyNews
PLUS

Återförenades med familjen – inför comebacken: "Fick vara pappa för en dag"

Publicerad: 3 mars 2021

FacebookXWhatsApp

Efter 14 säsonger som Bostons lagkapten kom skilsmässan.

43-årige Zdeno Chara såg över sina alternativ och bestämde sig för att ”gå vidare”.

I natt är han tillbaka i TD Garden för första gången och har samtidigt tagit chansen att få träffa sin familj som bor kvar i staden.­

– Det var skönt att få träffa mina barn och få vara pappa för en dag igen, säger Chara.

ANNONS

Slovaken Zdeno Chara är den äldsta spelaren i NHL med sina 43 år.

Joe Thornton (41), Patrick Marleau (41) och Ryan Miller (40) skuggar bakom den reslige försvararen.

Chara var lagkapten för Boston under hans samtliga 14 säsonger i klubben och totalt är han uppe i 1574 NHL-matcher.

ANNONS

Chara hyllas i sin 1500:e NHL-match. Foto: Bildbyrån

2011 var han med och vann Stanley Cup och 2009 fick han ta emot Norris Trophy som ligans bäste back.

ANNONS

I natt får han värma upp och förbereda sig som en gästande spelare i TD Garden som ligger varmt om hjärtat.

– Det kommer bli intressant. Vi hade så klart älskat att haft fansen på plats här nu men vi får respektera det rådande läget och säkerheten är högsta prioritet just nu, säger Chara.

– Jag kommer att förbereda mig precis som vanligt. Och jag har spenderat nog mycket tid i TD Garden för att det inte kommer vara ett problem, säger han.

ANNONS

Boston Bruins föll mot St Louis i Stanley Cup-finalen 2018 men match fem kommer att betyda mycket för Chara för resten av hans liv.

Kort efter att han brutit käken var han tillbaka i spel med ett heltäckande visir och när hans namn annonserades inför första nedsläpp var stämningen elektrisk i arenan.

– Från dag ett när jag skrev på 2006 så har jag känt en speciell relation till fansen i Boston och staden som helhet. Jag har utvecklat så många bra relationer under min tid där vi har alltid känt stödet. Jag kan inte beskriva hur mycket jag uppskattar tiden och bästa upplevelsen när vi vann 2011. Vi fick fira med fansen och ge tillbaka efter allt dom gjort för mig och min familj. Jag kan bara tacka för kärleken och supporten. Men när pucken släpps nu i den här matchen så måste jag fokusera på det som händer på isen och inget annat, säger Chara.

ANNONS


Redan i går var Washington på plats i Boston inför dubbelmötet som väntar den här veckan och det är samtidigt en möjlighet för Chara att träffa sin familj igen – som bor kvar i Boston.

– Vi har fått göra det bästa av situationen med tekniken som finns nu och vi kan prata på FaceTime flera gånger om dagen. Men det är skillnad att inte vara hemma med dom men det är en del av uppoffringen som vi pratade om innan jag flyttade och än så länge har det fungerat bra. Men det var väldigt skönt att få träffa dom nu och att jag fick vara pappa för en dag igen, säger han.

ANNONS

Spelade för Färjestad under lockouten 04/05. Foto: Bildbyrån

Under sin långa karriär i Boston fick Chara möjligheten att spela tillsammans med kanadensaren Patrice Bergeron.

Nu är han lagkamrat med Nicklas Bäckström som ligger i toppen av poängligan – två spelare som anses vara bland de smartaste spelarna i ligan.

ANNONS

– Båda två är väldigt speciella spelare. De är olika men unika. Jag har spelat med Patrice under större delen av hans karriär och han är troligtvis den bästa tvåvägscentern som finns. Men ”Nicky” är så otroligt bra med pucken och så smart. Jag är väldigt glad att ha fått spela med båda två nu, säger Chara.

•••

SE OCKSÅ: Chefsscoutens nya utmaning – studerar på Handelshögskolan

ANNONS


•••

Var med och bidra till HockeyNews.se för mer nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

UPPSNACK: Tre Kronor – Finland @ Sergels torg 12 maj, kl 15.45 Säkra din plats här!

ANNONS