Presenteras av Coolbet – odds från SHL till Hockeytvåan
Philip Broberg var kanske den största överraskningen i den svenska JVM-truppen. När Timothy Liljegren blev skadad öppnade det för 17-årige Broberg som har varit en av AIK:s bästa backar under säsongen.
Det blev några roliga veckor i Kanada för backtalangen.
– Det är ju väldigt mycket media runt ett JVM och så, men jag försöker släppa det så mycket som möjligt nu. Det är en grej i livet liksom. Det var besviket när vi åkte ut i kvarten, men jag tycker att jag har kommit tillbaka bra här i AIK nu och det är skönt, säger han till HockeyNews.se.
Du har hunnit landa i vardagen?
– Ja, jag har fått några dagar för att återhämta mig och kommit in i tidszonen igen, så nu känner jag att jag är tillbaka och redo att ta en större tröja i AIK. Det var väldigt lärorikt bara att vara där. Även om jag inte spelade så mycket så var det ändå en bra erfarenhet. Bara det här att kunna ta hand om all media och pressen från hela svenska folket var väldigt lärorikt. Det är ett minne för livet. Förhoppningsvis får man chansen även nästa år.

Philip Broberg har hunnit spela två matcher sedan hemkomsten. Han fanns med i det AIK-lag som vann mot Karlskrona den 6 januari, men tre dagar senare fick han stanna hemma när “Gnaget” förlorade mot Karlskoga i Nobelhallen.
– När jag har varit borta så har andra spelare tagit chansen och visat upp sig. De ville vila mig och kände att de hade större chans att vinna med sju andra backar i den matchen. Då är det bara att ta nya tag, bita ihop och försöka ta en plats igen, säger han.
Han var tillbaka i laguppställningen mot Västervik i fredags – och då kom också hans första allsvenska mål.
I powerplay skickade Broberg iväg ett skott från blålinjen som letade sig in bakom debuterande Isak Ragnevad i Västerviks mål.
– Det var en jäkla lättnad att äntligen se pucken ramla in, säger han. Jag har ju haft två mål tidigare som sedan har ändrats eftersom det var styrningar, men nu blev det tredje gången gillt.
Har du åkt omkring och grubblat något på de uteblivna målen?
– Nja, jag försöker att inte tänka på det så mycket, jag försöker bara att gnugga på smådetaljer. Målen kommer att komma när jag förtjänar det.
Här kan du läsa mer om Hockeyallsvenskan

