HockeyNews

Belarus i nytt angrepp på IIHF – kan ta striden till Cas

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Det senaste beskedet från IIHF har väckt starka reaktioner i Belarus.

Förbundet anser att man särbehandlas och ifrågasätter hur det internationella förbundet resonerar. Ett juridiskt nästa steg finns redan på bordet.

– "Beslutet innebär i praktiken att resultatet av det beslut som upphävdes återinförs, säger Aleksandr Bogdanovitj enligt hockeymagasinet.dk.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.

Belarus är fortsatt utestängt från de kommande VM-turneringarna. Det får landets ishockeyförbund att gå till hårt angrepp mot Internationella ishockeyförbundet, IIHF – och nu överväger man att ta ärendet vidare till idrottens skiljedomstol Cas.

På lördagen beslutade IIHF råd att återigen utesluta belarusiska landslag från både JVM och A-VM i Tyskland 2027.

ANNONS

Beskedet väcker ilska i Belarus. Det kommer bara dagar efter att IIHF egen disciplinnämnd gett landet rätt i en överklagan. Nämnden underkände då rådets beslut från juli 2026, med motiveringen att argumenten om bristande säkerhet inte hade tillräckligt stöd i dokumentationen.

Det är andra gången i år som disciplinnämnden upphäver rådets beslut om att stänga ute Belarus.

Det belarusiska ishockeyförbundet menar att det fortfarande finns gott om tid att lösa de praktiska och organisatoriska frågorna inför VM i maj 2027. Samtidigt förbereder man juridiska motåtgärder, där en anmälan till Cas finns med bland alternativen.

Förbundsordföranden Aleksandr Bogdanovitj anklagar IIHF för att särbehandla Belarus och pekar på vad han anser vara en motsägelse i förbundets agerande.

"Beslutet innebär i praktiken att resultatet av det beslut som upphävdes återinförs: Belarus landslag hålls återigen utanför turneringarna, det är bara motiveringen som ändras", säger Bogdanovitj enligt hockeymagasinet.dk.

Han ifrågasätter också att IIHF hänvisar till turneringarnas struktur och planering när Belarus utesluts, samtidigt som förbundet säger sig behöva följa Cas-beslutet om Rysslands återkomst.

"IIHF motiverar uteslutningen med behovet av att bevara turneringarnas struktur och spelschema. När det gäller Ryssland hävdar de däremot att de måste följa CAS-domen – vilket även det kräver ändringar i deltagarlistan. Varför samma princip inte tillämpas på Belarus förblir obesvarat.", säger förbundsordföranden enligt hockeymagasinet.dk.

Konflikten riskerar därmed att gå vidare till en ny juridisk prövning.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS