Brynäs hade haft en blytung start i powerplay under SHL-säsongens sex första matcher. Mot Björklöven kom till slut den efterlängtade fullträffen.
När Phil Di Giuseppe fick matchstraff efter en huvudtackling på Anton Rödin fick Brynäs fem minuter i numerärt överläge. Inledningsvis hackade spelet, men sedan klev Johannes Kinnvall fram.
Backen tog hand om pucken på blålinjen och skickade iväg ett skott som letade sig hela vägen in i nät.
3–1 på tavlan och ett enormt jubel i Gävle.
- Oerhört skönt. Det är kul att se att det är något som vi tränat på som gick vägen också. Det var ren glädje och att få ut lite ilska på en och samma gång, säger Niklas Gällstedt på den efterföljande presskonferensen.
Det var en märkbart nöjd Niklas Gällstedt som summerade segern på presskonferensen.
Brynäs hade rivstartat och gått upp till 2–0 innan Björklöven reducerade i mittperioden. Men i tredje perioden stängde hemmalaget ner gästerna och skapade kontroll över matchen.
– I tredje perioden tycker jag att vi kontrollerar det ganska bra, att vi har ett bra försvarsspel.
Sedan kom den annars ganska tyste tränaren med kvällens tydligaste utrop.
– Sedan, mina damer och herrar, avgör vi matchen i powerplay. Fantastiskt roligt!
Ett efterlängtat kvitto på att lagets hårda arbete med spelet i numerärt överläge börjar ge resultat.