18 oktober 2025 · MySports League
Wetzikon
Langenthal| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 1-2 | 1-1 | 1-0 | 0-1 |
Matchreferat
Langenthal tog ledningen tidigt i den första perioden när M. Wyniger satte ett powerplaymål i den sjätte minuten, assisterad av H. Krayem och F. Klay. D. Hamr utökade sedan till 0–2 i den femtonde minuten, men Wetzikon svarade snabbt när M. Conradin reducerade två minuter senare.
I den andra perioden kvitterade F. Cap redan i den andra minuten och ställde det till 2–2, men H. Krayem återställde Langenthals ledning till 2–3 knappt tio minuter senare. Wetzikon lyckades kvittera igen i tredje perioden när S. Brander, assisterad av G. Thony, satte 3–3 i den elfte minuten.
Matchen fick därmed avgöras i förlängning, och det var M. Wyniger som blev matchhjälte för Langenthal med sitt andra mål för kvällen, assisterad av F. Klay, och säkrade bortasegern med 4–3.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 06′Langenthal – M. WynigerPowerplayAssist: H. Krayem, F. Klay0–1
- Period 1 15′Langenthal – D. HamrAssist: S. Diezi0–2
- Period 1 17′Wetzikon – M. ConradinAssist: R. Puide, N. Siren1–2
- Period 2 02′Wetzikon – F. Cap2–2
- Period 2 11′Langenthal – H. KrayemAssist: S. Diezi, K. Krayem2–3
- Period 3 11′Wetzikon – S. BranderAssist: G. Thony3–3
- Förlängning 00′Langenthal – M. WynigerAssist: F. Klay3–4
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 3 möten sedan 2024, i snitt 4,0 mål per match.
- Wetzikon har vunnit 0 av 1 hemma mot Langenthal.
Nästa möte: 4 november 2026