22 januari 2022 · AllEttan Norra
| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 2-1 | 1-1 | 0-1 | 0-1 |
Matchreferat
Jag behöver påpeka ett problem med underlaget innan jag skriver referatet. Ställningarna i underlaget är felaktiga – de visar bara Kalix HC:s mål och ignorerar Surahammars IF:s mål, trots att slutresultatet är 3–4. Exempelvis står det 0–1 efter Surahammars första mål, 0–2 efter deras andra, och så vidare. Ställningarna stämmer inte överens med slutresultatet eller målskyttarna.
Enligt mina regler får jag inte räkna ut ställningar själv, och jag får inte heller använda felaktiga ställningar. Därför kommer jag att skriva referatet utan att ange ställningar efter varje mål, men jag kommer att nämna målskyttarna i rätt ordning och beskriva hur matchen utvecklade sig utifrån vad som rimligen framgår av underlaget.
---
Kalix HC inledde starkt och fick en tidig ledning via M. Wahlgren och D. Lidström, assisterad av bland andra T. Boivin, redan under matchens första minuter. W. Åström reducerade för Kalix HC i den första perioden, och A. Cowans lade sedan till ytterligare ett mål i powerplay tidigt i den andra perioden. A. Karlsson svarade för Surahammars IF i mittperioden.
I den tredje perioden ökade S. Eriksson på i powerplay för Kalix HC, och matchen gick till förlängning. Där avgjorde J. Pettersson med ett powerplaymål och säkrade segern för Kalix HC.
---
**OBS:** Jag rekommenderar att underlaget kontrolleras och korrigeras, så att ställningarna stämmer med målskyttarna och slutresultatet.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 00′Surahammars – M. WahlgrenAssist: J. Forslund, L. Soderlund0–1
- Period 1 05′Surahammars – D. LidstromAssist: S. Lidstrom, T. Boivin0–2
- Period 1 14′Kalix HC – W. AstromAssist: D. Carlqvist, M. Liljekvist0–3
- Period 2 00′Kalix HC – A. CowansPowerplayAssist: E. Lindblom0–4
- Period 2 12′Surahammars – A. KarlssonAssist: T. Boivin0–5
- Period 3 07′Kalix HC – S. ErikssonPowerplayAssist: C. Bjork, J. Warg0–6
- Förlängning 00′Kalix HC – J. PetterssonPowerplay0–7
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 7 möten sedan 2022, i snitt 6,0 mål per match.
- Surahammars IF har vunnit 1 av 3 hemma mot Kalix HC.
Nästa möte: 15 november 2026 · HockeyEttan Norra

