27 oktober 2021 · MySports League
Dudingen
Thun| Period 1 | Period 2 | Period 3 |
|---|---|---|
| 2-0 | 3-1 | 1-2 |
Matchreferat
Dudingen tog en övertygande seger mot Thun i MySports League efter att ha dominerat matchens inledning. N. Tschann satte igång redan i den femte minuten och A. Vezzoli, assisterad av G. Leva och T. Schorderet, utökade till 2–0 innan första perioden var slut.
I den andra perioden fortsatte Dudingen att trycka på. F. Jolliet utökade till 3–0 innan N. Christians reducerade för Thun. Dudingen svarade snabbt och N. Gehrken och L. Heughebaert hittade båda nätet inom loppet av några minuter, vilket innebar att ställningen var 5–1 efter två perioder.
I den tredje perioden reducerade J. Schoch för Thun, men N. Gehrken satte sedan dit sitt andra mål för kvällen och avgjorde matchen vid 6–2. Y. Gugelmann hann också göra mål för besökarna, men det påverkade inte det slutliga resultatet som blev 6–3 till Dudingen.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 05′Dudingen – N. Tschann1–0
- Period 1 10′Dudingen – A. VezzoliAssist: G. Leva, T. Schorderet2–0
- Period 2 05′Dudingen – F. JollietAssist: N. Gehrken, T. Schorderet3–0
- Period 2 11′Thun – N. ChristiansAssist: G. Reymondin3–1
- Period 2 14′Dudingen – N. GehrkenAssist: B. Blatter4–1
- Period 2 18′Dudingen – L. HeughebaertAssist: A. Mroczek, A. Maillard5–1
- Period 3 06′Thun – J. SchochAssist: G. Reymondin5–2
- Period 3 12′Dudingen – N. GehrkenAssist: A. Maillard, A. Vezzoli6–2
- Period 3 13′Thun – Y. GugelmannAssist: J. Fazis6–3
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 13 möten sedan 2020, i snitt 5,5 mål per match.
- Dudingen har vunnit 1 av 7 hemma mot Thun.
- 2 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.