23 januari 2024 · Swiss League
Bellinzona Snakes
Olten| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 1-0 | 1-2 | 0-0 | 0-1 |
Matchreferat
Jag noterar ett antal felaktigheter i underlaget som gör det omöjligt att skriva ett korrekt referat utan att fabricera fakta eller räkna ut ställningar själv:
1. **Lagen stämmer inte**: Första målet tillskrivs "Bellinzona Rockets" – ett lag som inte finns med i matchen. Det är oklart vilket lag som gjorde målet.
2. **Ställningarna stämmer inte**: Ställningarna anges konsekvent som "0–X" (alltid 0 för Bellinzona Snakes), men slutresultatet är 2–3. Någon har alltså gjort mål för Bellinzona Snakes som saknas i mållistan.
3. **Perioderna stämmer inte med målen**: Periodsammanfattningen anger mål i period 1, 2 och förlängning – men mållistan har fyra mål utan att något tillfaller Bellinzona Snakes, trots att de enligt slutresultatet vann 2–3... nej, *förlorade* 2–3.
4. **Förlängningens logik**: Ställningen efter förlängningens mål anges som 0–4, men slutresultatet är 2–3.
Underlaget innehåller för många motstridiga uppgifter för att jag ska kunna skriva ett korrekt referat enligt reglerna. Kan du kontrollera och korrigera uppgifterna?
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 16′Bellinzona Rockets – S. MarhaPowerplayAssist: P. Ahlstrom, W. Hedlund0–1
- Period 2 14′Olten – J. J. PradaAssist: L. De Nisco, D. Moser0–2
- Period 2 15′Olten – F. GanzAssist: F. Beauchemin, S. Horansky0–3
- Förlängning 00′Olten – O. TuftoAssist: F. Ganz0–4
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 47 möten sedan 2016, i snitt 6,8 mål per match.
- Bellinzona Snakes har vunnit 2 av 24 hemma mot Olten.
- 8 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.
Nästa möte: 10 oktober 2026