HockeyNews
PLUS

KRÖNIKA: ”Inte många lag som kommer åka och ta poäng i den här ladan”

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

KRISTIANSTAD. Ett ungt och hungrigt Kristianstad med en bärande publik i ryggen nollade gästande AIK under onsdagskvällen. 

Nu har laget tagit fyra poäng på tre matcher – och jag vågar lova att fler storlag kommer att få problem i den här ladan. 

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!

Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365. Klicka här för årskort

ANNONS

Presenteras av Coolbet – odds från Hockeytvåan till SHL

Nykomlingen Kristianstad med rutinerade rävarna Mikael Gath och Andreas Lilja i båset har valt att satsa ungt under lagets första sejour i HockeyAllsvenskan. Inför säsongen pekade många på att Kristianstad saknade rutinen av allsvenskt spel för att hålla sig kvar i landets näst högsta serie.

Och visst, det är ett ungt lag Kristianstad ställer på benen. Snittåldern i laget är blott 24 år och det är många som inte ens gjort en match på den här nivån, men det syns verkligen inte så här långt. De unga spelarna är de som visat vägen och då tänker jag främst på forwardsen Gustav Willman Borvik, Johan Lundgren, Axel Sundberg och Anton Heikkinen. 

ANNONS

Bakom dem finns rutinerade rävar  i form av trotjänarna Fredrik Hansson, Fredrik Lindblom och Joel Gistedt. Spelare som varit i Kristianstad länge och visar vad den här klubben står för. Dessutom färsk SHL-rutin i Dennis Svensson som så sent som i våras spelade SM-final med Djurgården. 

Jag får lite Pantern-vibbar av lagbygget som ledningen fått i hop. Det är huvudsakligen byggt med spelare som vill framåt i sina karriärer, kryddat med en gnutta rutin och trotjänare som visar vägen. Att det kan bära frukt till höga placeringar har vi fått bevisat för oss tidigare. Inte minst i Pantern och inte minst i Västerås i fjol. 

***

ANNONS

Redan inför matchen mot AIK under onsdagskvällen fick jag känslan av folkfest – och det var precis vad det blev. Herman Hanssons 1–0 mål efter tre minuter fick taket att lyfta i plåtburken. Efter det hade AIK svårt att rå sig på hemmaspelarna och känslan var att AIK var något tagna av stundens allvar.

Om 1–0 målet fick taket att lyfta vill jag lova att Tony Pappilas stolpe in i powerplay i början på den andra perioden fick AIK-spelarna och den tillresta AIK-klacken rejält chockade. Någonstans där dog matchen för gästerna och de ledande spelarna i ”Gnaget” ville inte vara här. 2–0 blev också slutresultatet. 

Nu har Kristianstad tagit fyra poäng efter tre omgångar. Och nej, vi ska inte dra för stora växlar efter tre matcher, men visst ser det spännande ut. Vinsten mot AIK tyder i alla fall på att det här laget är i HockeyAllsvenskan för att stanna. 

Tack vare publiken, ett stenhårt och uppoffrande arbete från spelarna samt ett strålande målvaktsspel kunde laget bärga tre blytunga poäng i kväll. 

Och tro mig, det kommer bli mer av den varan i Kristianstad den här säsongen. 

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2