SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Det är i slutspelstider som hjältarna ska kliva fram. Axel Jonsson Fjällby har gjort det för Djurgården både i SM-slutspelet 2018 och 2019, då gjorde han sex respektive sju mål och var en ständigt giftig forward för Robert Ohlssons lag.
Och även om Jonsson Fjällby saknas och kommer att saknas i årets SM-slutspel för Djurgården så har han en värdig ersättare i Manuel Ågren.
När Axel Jonsson Fjällby kontrade sönder motståndare i förra årets slutspel kämpade Manuel Ågren för att ta sig tillbaka ifrån den leversjukdom som förstörde i princip hela förra säsongen.
I år är det Ågren som är redo för den där hjälterollen i Djurgården.
Han har farten i benen. Han jobbar ursinnigt hårt i boxplay.
Och så har han det flygande hockeyhåret.
Likheterna mellan Axel Jonsson Fjällby och Manuel Ågren finns där. Djurgården är visserligen inte helt klart för SM-kvartsfinal med tre omgångar kvar, men i och med Frölundas förlust borta mot Växjö, samtidigt som Djurgården besegrade serievinnande Luleå på Hovet skiljer det fem poäng mellan Djurgården och Frölunda, som ska mötas i den allra sista omgången av grundserien.
Manuel Ågren har gjort en stark säsong i Djurgården – han är ett av de största utropstecknen – och mot Luleå slog han till med ett nytt mål, 2–1 på en kontring. Det var hans åttonde SHL-mål. Det räckte till en poäng vid full tid eftersom han sedan satt utvisad när Nils Lundkvist smällde in 2–2-kvitteringen med 50,9 sekunder före full tid.
Djurgården som lag har fortfarande en hel del att jobba på inför slutspelet.
Jag tycker inte att laget har någon eller några riktigt drivande kedjor för närvarande. Offensiven är inte riktigt i harmoni.
Alexander Holtz har en plats i förstakedjan bredvid Jacob Josefson och Patrik Berglund, men kanske att Manuel Ågren ska ha den platsen?
Mot Luleå var det trettondeforwarden Ågren och backen Linus Hultström som avgjorde.
Djurgården behöver spets. Djurgården behöver definitivt vässa till sitt lag. Och det blir huvudcoachen Robert Ohlssons stora utmaning den närmaste tiden.
För det kommer exempelvis Luleå göra när det är dags för SM-kvartsfinal. Seriesegrande Luleå ställde över fyra nyckelspelare i mötet med Djurgården och kanske var det också det som kostade den där möjligheten att bryta Djurgårdens nu 15 matcher långa hemmasvit av segrar.
Femton!
Mot Luleå gjorde Patrik Berglund sitt 14:e mål för Djurgården den här säsongen, men ändå förväntar man sig mer av hela spelaren Berglund.
I Djurgården är det backen Linus Hultström som är skyttekung. Han lade ner hela sin tyngd och hela sin skicklighet i 3–2-målet som gör att Djurgården i alla fall är ytterligare ett steg närmare SM-kvartsfinal.
Fortfarande behövs mer jobb i matcherna. Mer övertygelse. Mer beslutsamhet.
Men det finns tid kvar att arbeta. En skön vetskap, trots allt.
