SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Johannes Salmonsson och Johan Alm är kanske inte de tyngsta värvningarna man kan göra på den här nivån 2019, men de är i alla fall säkra och rutinerade kort till skillnad från de misslyckade värvningarna av David Goodwin och Jake Newton, som fick lämna Oskarshamn innan de ens gjort en tävlingsmatch för laget.
Totalt har Salmonsson och Alm noterats för 684 SHL-matcher tillsammans, vilket är två tredjedelar av vad hela Oskarshamns lag hade på kontot innan de här värvningarna gjordes.
På så sätt adderas inte bara kvalité, utan också en stor erfarenhet som är välbehövlig under den första säsongen i SHL. Se bara på Rögle, Skellefteå, Växjö och Örebros resor till att bli etablerade lag i SHL, de har alla satsat på rutinerade trupper under etableringsfasen.
Det går inte att tro att ett lag som överraskat i ett kval plötsligt ska åka och överraska SHL under 52 omgångar.
Sportchefen Daniel Stolt insåg sina fel, gjorde sig av med felrekryteringarna och åtgärdade misstagen med två bättre spelare. Det visar på att det finns handlingskraft och självinsikt. Misstag händer alla, det viktigaste är att inte upprepa dem.
Johannes Salmonsson må inte vara den yngsta, men med en nyopererad höft kom han in och tog SHL med storm under fjolårssäsongen. 19 poäng på 33 matcher visar att det finns kvalité även i offensiven, det var hans näst bästa SHL-säsong någonsin – 33 år gammal.
Backen Johan Alm hade en något tyngre säsong i Skellefteå den gångna säsongen och var i behov av en nystart. Nu får han chans att få en stor roll i ett Oskarshamn som därmed får en stabil tvåvägsback som kan axla många minuter.
Däremot ska man inte tro på att det här är något som kommer göra Oskarshamn till ett slutspelslag, men efter de misslyckande värvningarna har sportchefen Daniel Stolt åtminstone gett fansen en gnutta mer hopp om att kunna skrälla sig kvar i SHL.

