HockeyNews
PLUS

”Det är en uppgradering som heter duga”

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

David Goodwin och Jake Newton ut, Johan Alm och Johannes Salmonsson in. Det är en uppgradering som heter duga och som ger en stor gnutta optimism till nykomlingen inför den stundande SHL-säsongen. 

ANNONS

SHL presenteras i samarbete med ATG Sport

Johannes Salmonsson och Johan Alm är kanske inte de tyngsta värvningarna man kan göra på den här nivån 2019, men de är i alla fall säkra och rutinerade kort till skillnad från de misslyckade värvningarna av David Goodwin och Jake Newton, som fick lämna Oskarshamn innan de ens gjort en tävlingsmatch för laget. 

Totalt har Salmonsson och Alm noterats för 684 SHL-matcher tillsammans, vilket är två tredjedelar av vad hela Oskarshamns lag hade på kontot innan de här värvningarna gjordes. 

ANNONS

På så sätt adderas inte bara kvalité, utan också en stor erfarenhet som är välbehövlig under den första säsongen i SHL. Se bara på Rögle, Skellefteå, Växjö och Örebros resor till att bli etablerade lag i SHL, de har alla satsat på rutinerade trupper under etableringsfasen. 

Det går inte att tro att ett lag som överraskat i ett kval plötsligt ska åka och överraska SHL under 52 omgångar. 

Sportchefen Daniel Stolt insåg sina fel, gjorde sig av med felrekryteringarna och åtgärdade misstagen med två bättre spelare. Det visar på att det finns handlingskraft och självinsikt. Misstag händer alla, det viktigaste är att inte upprepa dem. 

ANNONS

Johannes Salmonsson må inte vara den yngsta, men med en nyopererad höft kom han in och tog SHL med storm under fjolårssäsongen. 19 poäng på 33 matcher visar att det finns kvalité även i offensiven, det var hans näst bästa SHL-säsong någonsin – 33 år gammal. 

Backen Johan Alm hade en något tyngre säsong i Skellefteå den gångna säsongen och var i behov av en nystart. Nu får han chans att få en stor roll i ett Oskarshamn som därmed får en stabil tvåvägsback som kan axla många minuter. 

Däremot ska man inte tro på att det här är något som kommer göra Oskarshamn till ett slutspelslag, men efter de misslyckande värvningarna har sportchefen Daniel Stolt åtminstone gett fansen en gnutta mer hopp om att kunna skrälla sig kvar i SHL. 

ANNONS

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2