Inte sedan den 29 november har Linköpingsbacken Mattias Bäckman spelat i SHL.
Han har haft en rygg- och ljumskskada som plågat honom länge. Därför blev det bara 18 matcher förra säsongen.
LÄS MER: Stjärnbackens nya bakslag: ”Tufft mentalt”
Ovissheten har varit stor och bakslagen många. Men enligt Linköpings nye huvudcoach Bert Robertsson är Mattias Bäckman redo för match igen.
LÄS MER: Fortfarande osäkert kring Bäckman: "Inte helt bra"
LHC möter Djurgården i Mjölby på torsdagskvällen och på fredag kväll är det ny match mot Örebro i Lindesberg.
– Det har gått jättebra för Bäckman. Han har rehabbat en hel del under sommaren och har successivt kommit i det skick där han är. Han är spelbar. Han kommer att spela, säger Bert Robertsson till HockeyNews.se.
Eftersom LHC har match två dagar i rad blir upplägget därefter.
– Nu har vi två matcher, back to back, och han kommer att spela en av dem. Det är en aning tidigare än den första prognosen. Det är mycket positivt.
Tre Kronor-meriterade Bäckman gjorde två mål och fem assist på de 18 matcherna han spelade förra säsongen. Han missade över tre månader av SHL-säsongen och har alltså inte spelat match på mer än åtta månader.
– Det är ett tag sedan, men han ser pigg och fräsch ut. Det är bra, säger Bert Robertsson.
– Vi har alla spelare tillgängliga i truppen förutom Danne Pettersson som fortfarande är i en rehabprocess. Vi har folk att tillgå. Det är en bra situation, säger LHC-tränaren inför mötet med Djurgården.
LÄS MER: Här är alla träningsmatcher för SHL-lagen
Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)