När Albert Lyckåsen lämnade Linköping tidigt under säsongen 2021–22 var det till Karlskoga han styrde kosan för att få spela seniorhockey på permanent basis. Där blev det 19 poäng på 51 matcher innan han följde upp det med fem poäng på nio slutspelsmatcher.
Till den här säsongen valde den NHL-draftade backen istället spel i AIK, men där blir det bara en säsong.
Under tisdagen stod det alltså klart att den 21-årige backen vänder tillbaka till Karlskoga, som igår meddelade att rutinerade Johan Larsson lämnar laget, efter att han skrivit på ett kontrakt över den kommande säsongen. Och sportchefen Torsten Yngvesson är såklart nöjd över att få tillbaka Lyckåsen till lagbygget.
– Albert är en ung och lovande back som hade ett väldigt bra år hos oss i fjol då han tog flera kliv. Jag tror att han kan fortsätta sin fina utveckling hos oss i vinter och bidra på ett bra sätt i offensiven, säger han.
Lyckåsen själv ser fram emot återkomsten.
– Personligen vill jag hitta tillbaka till det spel jag hade i BIK, då spelade jag som bäst. Målet med säsongen är både att lyfta mitt eget spel ytterligare en nivå och att bidra till att laget ska gå bra. Jag är grymt taggad, säger han.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)