I samarbete med
Efter uttåget – FBK-topparna vill sitta kvar

Färjestad har åkt ut ur SM-slutspelet redan i kvartsfinal fyra år i rad och det har sparkats och bytts ut tränare.
Men både ordföranden Lars Appelqvist och vd:n Stefan Larsson vill fortsätta på sina respektiver poster.
Efter SM-guldet 2022 har det gått trögt för storklubben Färjestad. Och en av faktorerna bakom Karlstadsklubbens senaste SM-guld var ett tränarbyte. Sedan Tomas Mitell kom in istället för Johan Pennerborn på vårvintern 2022 har Färjestad även bytt ut Mitell. Och hans efterträdare Jörgen Jönsson.
På sportchefssidan har Rickard Wallin tagit över efter Peter Jakobsson. Och även om det blev en uppryckning efter det att Jörgen Jönsson fick sparken bara månader in på sitt fyraårskontrakt så gick det inte längre än till SM-kvartsfinal med nye huvudcoachen Cam Abbott. Där blev Färjestad första lag i SM-slutspelets historia att tappa en 3–0-ledning till förlust mot Rögle.

Ordföranden Lars Appelqvist är självkritisk. Ett stort utvärderingsarbete i Färjestad väntar.
"Vi är inte bättre än så"
– Nummer ett är nog att ha en insikt i var vi är. Ska man göra rätt saker så måste man också förstå sitt utgångsläge. Vi är i ett läge där vi inte tog oss förbi kvartsfinalserien. Eftersom vi inte har gjort det några gånger är det bara att konstatera att då är vi inte bättre än så. Det är viktigt att ha den insikten, då kan man göra rätt saker framåt. Vi är topp åtta men lyckas inte vara bland de där fyra lagen för att slåss om en finalplats och där vi vill vara, säger Appelqvist till Nya Wermlandstidningen.
Han konstaterar samtidigt:
Ekonomin är stark
– Vi har en god ekonomi, ett fantastiskt stöd av våra fans och ett bra partnerstöd. Det gäller för oss att omsätta det i att göra rätt saker i och runt den sportsliga verksamheten. Vi måste sätta oss ner tillsammans: jag, Stefan Larsson, Rickard Wallin och den som kommer leda laget framåt och så vidare. Vrida och vända på allt och ifrågasätta varenda sak.
Lars Appelqvist ger ett rakt svar på att vara ordförande i Färjestad. Även fortsättningsvis.
– Efter fyra uttåg i en kvartsfinal är jag en person som knyter näven och tycker att nu måste mönstret brytas. Det vill jag gärna vara med och göra, jag känner att jag har kraft och energi att göra det med resten av gänget. Men det är alltid upp till en valberedning och ett årsmöte att välja både ordförande och styrelse. Jag tycker det är kul och så får valberedningen göra sitt jobb.
Även vd:n vill jobba vidare
Vd:n Stefan Larsson vill också fortsätta på sin post.
– Det är väl ytterst en fråga för vår styrelse att svara på. Men jag har kraft, energi och hoppas och tror att vi kan bidra på ett väldigt positivt sätt där, säger Larsson till Sveriges Radio.
Han medger att även han har ett stort ansvar för de uteblivna sportsliga framgångarna och resultaten.
Sedan 2014/2015 har Färjestad bara två gånger gått längre än till SM-kvartsfinal. Dels 2018/2019 då man föll i semifinal. Dels 2021/2022 då det blev SM-guld.
– Sitter man i den här rollen som jag gör så i den här frågan vad gäller sport som i alla andra frågor så är ansvarsfrågan väldigt stor, så klart. Den faller tillbaka på mig och det är ingen tvekan om att jag har stort ansvar i det här, säger Larsson till SR.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
