Djurgården följde upp lördagens 4–1-vinst på Hovet med en ny 4–1-seger i kvartsfinalen mot ett fysiskt spelande BIK Karlskoga.
Liss stod för det matchavgörande 2–0-målet i powerplay på måndagen.
– Jävligt skönt att vi kan lösa det och dra ifrån till en 2–0-ledning. Vi snackade mycket om att vara ödmjuka inför just den här matchen och inte slappna av på nåt sätt utan gå ut ännu hårdare och möta upp dem. Vi visste att de skulle lägga i en växel till inför idag, säger Liss.
Tycker du att det blev så?
– Lite så kanske, men vi är inte nöjda med första perioden. Det var lite hafsigt och slafsigt och kom upp något i andra. Det var väl inget skönspel nånstans tycker jag. Det var mycket krig och kämpa där ute så det var skönt att vi kunde gå vinnande ur det.
Djurgården gjorde två mål i powerplay i den första allsvenska kvartsfinalen och följde upp med ännu ett. Det innebär att stockholmarna har gjort tre mål i numerära överlägen på två matcher. Tre mål på åtta försök ger 37,5 procent i effektivitet.
LÄS MER: Ek: Djurgården är halvvägs till semifinal – och det finns sparkapital
Men så spelar Liss i en PP-enhet med Nicklas Danielsson, Linus Klasen, Marcus Krüger och Daniel Brodin.
– Det är kul. Vi har tränat mycket, vad vi ska göra och hur vi ska göra och så vidare. Vi har mycket hot från alla håll och kanter så det kanske är svårt att läsa. Det kan komma avslut från alla olika ställen. Jag tycker vi har fått en bra start på powerplay. Det kommer att bli otroligt viktigt framöver också, säger Olle Liss som är van vid att spela slutspel i Hockeyallsvenskan.
Han har gjort några mål från den positionen genom åren... Olle Liss (@DIFHockeyse) har en imponerande bössa! #twittpuck #hockeyallsvenskan #sverigesmestunderhållandeliga pic.twitter.com/FDGc2Vvl7q
— HockeyAllsvenskan (@hockeyallsvensk) March 21, 2023
Djurgården fick backen Daniel Glad skadad i den första kvartsfinalen och det rör sig om en befarad axelskada.
– Vi får se vad röntgen säger. Det är lite tidigt att säga ännu. Han gjorde det igår och sedan brukar det ta lite tid att få svar, säger sportchefen K-G Stoppel till HockeyNews.se.
Forwardstrion Jonathan Lekkerimäki, John Norman och Noah Östlund har inte spelat i slutspelet på grund av skador. Men…
– Vi börjar närma oss, säger Stoppel.
Nästa match?
– Svårt att säga. Vi tar det lite dag till dag. Vi har massor av sparkapital.
Spelarna tränar för fullt på is?
– Ja, more or less, säger K-G Stoppel.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)