På måndagen på Hovet gjorde Växjös före detta guldmakare Sam Hallam sitt första träningspass på is i Tre Kronor i rollen som förbundskapten.
– Otroligt roligt att vara på is! Jag hade missat en viktig detalj och det var att slipa, kände jag. Men jag höll mig på benen så det var bra… säger han till HockeyNews.se och ler brett.
– Jag gillade killarnas skärpa och uppmärksamhet och vi försökte verkligen trycka på basgrejer i det vi vill göra och bygga vidare på det vi pratade om i morse när vi sågs på vårt första möte. Vi tar ett kliv idag och ska försöka ta ett kliv imorgon.
Timrås lagkapten Anton Lander har lämnat återbud till Tre Kronor på grund av en skadekänning på överkroppen. Han var tänkt som lagkapten under Karjalaturneringen.
Den uppgiften går nu till Färjestads lagkapten Linus Johansson, som har blivit vald till Tre Kronors lagkapten.
– Linus har varit assisterande kapten tidigare och har varit med en hel del i Tre Kronor. Han fick också en vår där han fick vara med och driva sitt lag hela vägen till att lyfta Le Mat-pokalen. Det är klart att det stärker både hans egen känsla och trygghet och hans pondus bland oss andra, säger Sam Hallam till HockeyNews.se.
LÄS MER: Lång frånvaro för Örebros skyttekung samt talangen: "Knäskador"
Leksandsbacken Anton Lindholm och Örebroforwarden Emil Larsson har också lämnat återbud, vilket har gjort att Växjöbacken Hardy Häman Aktell kallats in liksom forwardsduon Henrik Törnqvist, Linköping, och Ludvig Larsson, Rögle.
– Hardy Häman Aktell har tagit stora kliv individuellt från förra året till i år. Han har storlek och en räckvidd som är väldigt viktig för att kunna bryta spel och också förmågan att sätta igång spelet väldigt bra när han har vunnit pucken, säger Sam Hallam.
Om LHC-forwarden Törnqvist:
– Henrik Törnqvist är en spelare som jag alltid har tyckt varit gedigen, men som också har en uppsida i det skickliga. Det känns kul att få ge honom den möjligheten och den pushen här.
Inget vidare fotbollsväder ute i Stockholm. #TreKronor har det bra inne på Hovet inför dagens ispass. #twittpuckpic.twitter.com/aD5OrRBeI9
— HockeyNews.se (@HockeynewsSe) November 7, 2022
Och Rögles debutant Ludvig Larsson:
– Ludvig Larsson såg jag väldigt mycket redan när han var i Mora och tyckte då att han var allsvenskans bäste spelare eller verkligen konkurrerade om det. Han gick till Rögle och fick en säsong ifjol i ett bra lag och växte. Jag tycker han har tagit ytterligare kliv här i år och är delaktig i en enhet som verkligen gör väldigt mycket bra saker i match efter match.
De sent inkallade Törnqvist och Larsson börjar som extraforwards. På torsdag spelar Tre Kronor mot Tjeckien i Ceske Budejovice.
– Vi har åtta backar och 14 forwards och vi kommer att spela med sex backar och tolv forwards i matcherna. Vi kommer att rotera och alla kommer att få speltid, men vi börjar där. Det är planen till torsdag sedan vet alla att i den här branschen kan det hända saker, säger Sam Hallam.
Oskarshamns skyttekung Patrik Karlkvist går in i Skellefteåkedjan med Jonathan Johnson och Rickard Hugg. I SHL spelar Oscar Möller med Johnson och Hugg.
Men Karlkvist och Johnson har vräkt in poäng tillsammans i Modo i Hockeyallsvenskan och får nu chansen att återförenas – i Tre Kronor.
– Jag förstår att det kan kännas naturligt att hålla den kedjan intakt, som kanske är en av SHL:s bästa med Möller, men för oss är det att sätta en helhet och skapa fler enheter som har olika kvaliteter. Då ger jag Karlkvist glädjen att återförenas med Jonathan Johnson. Ja, bägge får den möjligheten så får Möller pausa från grabbarna. Men som sagt, det är planen nu och mycket kan hända fram till torsdag eller under resans gång, säger Sam Hallam.
Men du har förstås koll på den kemi de hade i Modo?
– Ja, det har vi och det kändes kul att para ihop dem igen och se vart det leder.
Om helheten säger Sam Hallam:
– Vi försöker para ihop så vi år balans. Finns det en offensiv back kanske det finns en mer stabil defensivt lagd back vid sidan av den. Även kedjemässigt har vi tre som har en hög skicklighetsfaktor och så har vi en otroligt spännande kedja med Bengtsson, Friberg och Lang. Det är två otroliga motorer i Lang och Friberg och vi hoppas kunna flytta spelet och göra livet surt med deras hårda jobb och slit.
Fakta/Så ser Tre Kronor ut att formera sig mot Tjeckien på torsdag i Karjalaturneringen
Målvakter: Marcus Högberg, Joel Lassinantti.
Backpar: Oscar Engsund–Jonathan Pudas, Lukas Bengtsson–Jesper Sellgren, Christian Folin–Olle Alsing, Hardy Häman Aktell–Joel Persson.
Kedjor: Jonathan Dahlén–Linus Johansson–Oscar Möller, Isac Brännström–Pär Lindholm–André Petersson, Patrik Karlkvist–Jonathan Johnson–Rickard Hugg, Oskar Lang–Anton Bengtsson–Max Friberg.
Extraforwards: Henrik Törnqvist, Ludvig Larsson.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)