HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Elias Petterssons kedjekamrat förlänger – skriver på ett flerårskontrakt

(12702) Pettersson/Boeser
Bildbyrån
ANNONS

Han har varit en av lagets viktigaste spelare under de senaste åren. Nu har målskytten, och Elias Petterssons kedjekamrat, skrivit på ett kontrakt som håller honom kvar i klubben ett tag till.

ANNONS
Diskussionen om Brock Boesers vara eller icke-vara i Vancouver har fått ett slut. Amerikanen stannar i Vancouver i ytterligare tre år. Det meddelar klubben på sin hemsida.


– Vi är mycket glada över att ha fått fram ett nytt avtal för Brock. Han är en mycket talangfull spelare och har varit en effektiv målskytt under hela sin karriär, säger Vancouvers GM Patrik Allvin till klubbens hemsida.

LÄS MER: Svenska General Managern om Vancouver: "De måste ha rätt inställning"

Kontraktet är varar i tre år, och gäller alltså till säsong 2024-2025. Det gör att Brock Boeser och Elias Pettersson lär fortsätta att spela tillsammans i Vancouver ett bra tag framöver.

ANNONS

Boesers nya kontrakt är värt 6.65 miljoner dollar per säsong, vilket motsvarar drygt 69 miljoner kronor per säsong. Det gör honom till lagets fjärde bäst betalda spelare. På plats nummer två och tre återfinns både Elias Pettersson och Oliver Ekman-Larsson.

Nils Höglanders kontrakt går ut efter nästa säsong, och Elias Petterssons året därpå. Oliver Ekman-Larssons kontrakt gäller däremot ändå till 2027-

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

ANNONS