I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
VIK klart för kval: ”Kommer bli väldigt tufft”

ANNONS
Västerås vann efter förlängning – men det var inte inte nog för att hålla hoppet vid liv om att undvika negativt kval.
– Det blir en rejäl utmaning för oss, säger VIK-tränaren Johan Gustafsson i TV4.
ANNONS
Västerås behövde ta två poäng mer än Vimmerby i omgången för att hålla hoppet vid liv om att undvika kval.
Men man hamnade i 0–2-underläge och kunde ha hamnat i större underläge om man inte haft en storspelande Oliver Håkanson i mål, som räddade 37 skott totalt.
– Han var riktigt bra. Det gjorde att vi hade en chans, det hade kunnat stå väldigt mycket mer till fördel för Mora än det gjorde, säger Johan Gustafsson.
VIK kom tillbaka och kvitterade men behövde tre poäng – Gustafsson och lagledningen hade koll på Vimmerbys match samtidigt. VIK gick för seger, plockade målvakten men fick inte in pucken.
Man avgjorde i förlängningen, Konstantin Komarek bröt en lång måltorka och blev tvåmålsskytt, men kvalplatsen är klar. Vimmerby klarar kontraktet och VIK flår möta Troja i bäst av sju med start 12 mars.
– Det är tufft så här efteråt. Det blir att ta tag i det här, det blir en rejäl utmaning för oss, säger ”JG”.
– Vi kommer samla ihop oss. Det kommer bli stentufft, så är det. Det är vi medvetna om. Bara att ladda batterierna, det kommer bli en väldigt tuff utmaning.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS



