HockeyNews
PLUS

Svenske VM-backen avstängd och bötfälld efter tacklingen mot Gunderson

Simon Hastegård/Bildbyrån
Simon Hastegård/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

VM-backen Viktor Lööv stängs av i en match i Schweiz efter att ha sänkt den tidigare Brynässtjärnan Ryan Gunderson med en charging.

Det blir även böter för Lööv.

ANNONS

Det var i ligamötet mellan Biel-Bienne och Fribourg-Gottéron som Viktor Lööv gick för hårt fram när han tryckte till den amerikanske före detta Brynäsbacken Ryan Gunderson.



Tacklingen kostade ett matchstraff (5 + 20 utvisningsminuter) och Viktor Löövs ärende hamnade hos disciplinnämnden.


När domen under onsdagen förkunnades blev det avstängning i en match och 2 500 schweizerfrancs, motsvarande drygt 23 000 kronor, i böter för Lööv.


LÄS MERDjurgården kastar om inför mötet med Linköping: "Puckskickliga"


Biel-Bienne lyckades att vända ett 0–3-underläge till 4–3-vinst på övertid.


Viktor Lööv, som VM-debuterade för Tre Kronor i maj i Lettland, har bytt KHL mot Schweiz den här säsongen.


De senaste tre säsongerna har den SSK-fostrade backen spelat för Jokerit.


Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2