Reprisen från SM-finalen 2019 blev en dramatisk historia.
Frölunda tog ett tidigt grepp om kvartsfinalplatsen när man vann det första mötet i Stockholm men i går lossande det ordentligt för Djurgården och juniorduon Alexander Holtz och William Eklund.
LÄS MER: Genomgång – spelare på väg in och ut i DIF
Men 2–7-segern gav ingen omedelbar effekt och gästerna hade svårt att skapa några heta målchanser överhuvudtaget i den avgörande åttondelsfinalen.
– I går tycker jag att vi gjorde det väldigt bra. Vi gjorde mål och fick luft under vingarna och idag blir det inte så och det väger över till Frölunda som skapar lite mer momentum och vi har svårt att flytta fram spelet och blir lätt fast i egen zon. Vi fajtas med näbbar och klor men det rycker tyvärr inte hela vägen, säger Djurgårdscentern Sebastian Strandberg.
Efter två perioder hade gästerna endast fått iväg två avslut från slottet i offensiv zon och man drog på sig fyra tvåminutersutvisningar på 40 minuters spel.
Djurgårdscentern Sebastian Strandberg efter förlusten som sätter punkt för säsongen 20/21.#DIFhockeypic.twitter.com/znulMOOoQv
— HockeyNews.se (@HockeynewsSe) April 8, 2021
Christoffer Ehn gav Frölunda ledningen med 1–0 efter knappt halva matchen och efter mindre än fem minuters spel i tredje perioden ökade Jan Mursak på till 2–0.
Djurgården jagade en reducering för att skapa nytt liv i matchen och med 4.07 kvar på matchklockan satsade gästerna allt framåt och plockade ut målvakten Mantas Armalis.
Marcus Högström hade ett skott i ribban men Djurgården kom aldrig närmare än så.
LÄS MER: Klart: Så spelar SM-kvartsfinalerna
Frölunda kunde kontrollerat spela hem matchen och Mats Rosseli Olsen och Johan Sundström punkterade slutresultatet till 4–0 med två mål i öppen kasse.
Samtidigt som säsongen är över för Djurgården vill Sebastian Strandberg höja ett varningens finger för Växjö på frågan om vem som tar hem SM-guldet.
– Växjö vann ju serien så jag får säga dom. Dom har ett lag som kan spela annorlunda jämfört med många andra i svensk hockey. Det går otroligt fort och dom sätter hög press över hela banan och Växjö är laget som kan kontrollera en matchbild och spela i sitt tempo så jag håller dom som favoriter, säger Strandberg.
Säsongen är över för Djurgården – för Frölundas del väntar nu en kvartsfinalserie mot Rögle med start i Ängelholm på lördag.
•••
Frölunda–Djurgården 4–0 (0–0, 1–0, 3–0)
Mål Frölunda: Christoffer Ehn, Jan Mursak, Mats Rosseli Olsen, Johan Sundström.
Skott: 24–26 (8–5, 10–9, 6–12)
•••
Var med och bidra till HockeyNews.se för mer nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)