SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Efter en stark säsong i allsvenska Almtuna värvades Jakob Ragnarsson av Rögle BK. Ett tvåårskontrakt skrevs på, men som alltså nu redan har brutits. 20-åringen har i samförstånd med Rögle valt att bryta avtalet och är nu fri att söka ny klubb.
– Vi har en tuff konkurrenssituation i laget och det har den här veckan blivit ännu hårdare efter Craig Schiras återkomst till laget. Jakob är en ung och lovande spelare som behöver kontinuerligt med speltid och det är något vi i det här läget inte kan ge honom, säger Rögles sportchef Chris Abbott till klubbens hemsida .
Jakob Ragnarsson var ombytt i de fyra senaste matcherna, men bara fått istid i en. I och med att Ragnarsson försvunnit från Rögle har klubben nu åtta backar på kontrakt, inkluderat Jacob Bondesson som är utlånad till Kristianstad i allsvenskan.

Läs mer
Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor




