Färjestad vann serien för första gången sedan 2009 och före nedsläpp i fredags kväll fick lagkaptenen Mikael Wikstrand ta emot publikens hyllningar för den prestationen.

Färjestad rivstartade hemma mot HV71, men trots fysiskt spel, mängder av skarpa målchanser dröjde det till drygt tolv minuter in på tredje perioden innan 1-0-pucken satt bakom Jonas Gunnarsson i HV-målet.
Och när Färjestad på slutet skulle försvara den bräckliga ledningen sprack det. HV71:s fyrfaldige guldvinnare Martin Thörnberg lyckades med en stor portion flax peta in 1-1 vid FBK-målvakten Adam Werners första stolpe.
– Det är klart att de får ett psykologiskt mål i tredje perioden. Vi hade en ledning att gå på sedan får de enligt mig ett riktigt skitmål. När de skjuter från ena kanten och så studsar den ut rätt på bladet och jag och Adam (Werner) hinner väl inte riktigt över där, så går den under mig och in genom Adam eller något liknande, säger Wikstrand om det förargliga målet.
Färjestad hade sedan powerplayläge i förlängningen och en rad chanser att avgöra och vinna. Men HV71 utnyttjade sitt powerplay bättre.
– Det var en jämn och tajt match men jag tycker ändå att vi hade mycket målchanser så det är surt att torska, säger Wikstrand.
Han tror på en liknande het match i returen i Kinnarps arena på söndagen.

– Jag tycker att det bara är att trycka gasen i botten. Vi vet om att det kommer att vara jämnt och tajt. Vi hade inte räknat med något annat.
– Om vi fortsätter att gnugga på så ska vi ta tillbaka det.
Mikael Wikstrand var förra säsongen med om att både spela in sig i OS-truppen och i det VM-lag som tog guld i Köpenhamn. I OS i Sydkorea gjorde Wikstrand två mål och en assist.
Och att ta en plats i Tre Kronors VM-lag bland backar som Oliver Ekman-Larsson, Mattias Ekholm och John Klingberg är en bedrift.
Den här säsongen har den spelskicklige och defensivt trygge Färjestadsbacken bara varit med i Karjalaturneringen i november.
– I den andra (Channel One Cup) blev jag inte uttagen. Vid den tredje väntade vi barn i februari så vi får se efter säsongen vad som komma skall, jag har inte en aning utan just nu är det fullt fokus på Färjestad, säger Wikstrand.

ANNONS
Han gör ingen hemlighet av att han tycker att det skulle vara roligt att få chansen att spela hem ett nytt VM-guld när Tre Kronor går för en guldtrippel i Slovakien.
– Man brukar inte få någon förklaring när man inte blir uttagen. De ringer till dem som blir uttagna. Det är svårt att svara på. De tycker väl inte att jag har spelat den hockey som, vad ska man säga, gör att man tar plats i landslaget. De vill väl se bättre spel och då får jag försöka visa upp det.
Vad tycker du själv?
– Jag tycker att det har känts ganska stabilt. Sedan har det varit mycket grejer som kanske har stört hockeyspelet. Vi var gravida och väntade första barnet. Nu rullar det på, säger Mikael Wikstrand.
Här kan du läsa fler nyheter om SHL




