HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

VM-spelaren om missen i Modo – och framtiden

Alexander True
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Det blev långt ifrån den säsong som danske VM-centern Alexander True eller Modo hade trott och hoppats på.

✓ Orsaker till att det gick snett i Modo

✓ Skrällen

✓ Upprättelsen

✓ Framtiden

ANNONS

Den NHL-meriterade danske VM-centern Alexander True var tänkt som en av de ledande spelarna i Modo i SHL. En av toppcentrarna.

Han värvades till Modo och hade NHL-meriter från både San Jose och Seattle.

Han var assisterande lagkapten i AHL-laget Charlotte Checkers där han gjorde 19 poäng (4 + 15) på 55 matcher innan flytten gick tillbaka till Europa och till SHL.

Men i Modo uteblev succén. Alexander True tog sig tid under VM att prata med Hockeynews.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS